Kam na výlet – bezpečné výlety v okolí Prahy

Středočeský kraj toho má k nabídnutí mnoho. A nejsou to jen přelidněné památky UNESCO, náměstí, koupaliště a muzea. Už jsme zapomněli, že okolí největší české metropole ukrývá i opuštěná místa, kam lze dojet autem a kochat se výhledem nebo kde je možné se nerušeně procházet od rána do večera. A pandemie koronaviru nám dává mimořádnou možnost je znovu objevit. V době koronavirové pandemie, roušek a zavřených restaurací, kdy už člověk ani neví, co uvařit k večeři, každý o víkendu rád utíká do přírody, pryč od shonu a starostí. I dříve poklidné oblasti tak čelí náporu turistů a vypátrat příjemné místo, kde si člověk může vychutnat ticho a čerstvý vzduch, je čím dál těžší. O Praze a jejím okolí to platí obzvlášť. Kam na výlet v okolí Prahy v těchto bláznivých časech?

Lesy a parky

I samotné centrum hlavního města oplývá plochami zeleně, kde je snadné se díky velké rozloze vyhnout davům a najít si svá zákoutí. Příkladem je Prokopské údolí, které představuje kus divočiny přímo ve městě. Nabízí procházku hlubokým kaňonem a pozoruhodnou podívanou v podobě skalních výběžků, jeskyň a lomů. Jeho největší klenot představuje romantické jezírko přímo pod vápencovou skálou, které se právem řadí mezi nejhezčí jezera v ČR. Na východním okraji Prahy se nachází Klánovický les, který je možné prozkoumat pěšky i na kole. Jeho součástí je také naučná stezka. Na stejném břehu Vltavy se rozléhá také Říčanský les. Zdejší Kančí stezka bere návštěvníky pomocí pěti informačních tabulí do života divokých prasat. Nejlákavější atrakcí trasy je však 30 metrů dlouhá bosá stezka z oblázků, kůry, písku a dalších přírodních materiálů, po které se návštěvníci procházejí bez bot.

Vyhlídky

Co se výhledů týče, není Středočeský kraj jen lom Velká Amerika. Co třeba hora Říp, důležitý bod naší historie, na němž by měl alespoň jednou za život stanout každý Čech. Na jejím vrcholu lze kromě panoramat obdivovat také románskou rotundu svatého Jiří a svatého Vojtěcha. První zmínky o rotundě pocházejí již z 12. století. Na vyhlídce, kterou místní nazývají Na Vrchovnici, se návštěvníkům otevírá dechberoucí pohled na Slapskou přehradu. Oproti známější Smetanově vyhlídce a vyhlídce Máj, které nabízejí podobný obraz, disponuje velkou výhodou, že se jedná se o opuštěné místo, kam vzhledem ke vzdálenosti od Prahy i od hlavní silnice málokdo zabloudí. Pro tento úchvatný cíl však stojí za to jedno odpoledne obětovat. Fanoušci rozhleden mohou místo Petřína vyrazit na Špulku. Na celý areál, ležící necelých 60 km od Prahy u obce Lbosín na Benešovsku, se vyplatí vynahradit si klidně celý den a ideálně zapojit i děti. Rozhledna je od parkoviště oddělená 950 metrů dlouhou cestou, jejíž součástí je naučná stezka, kterou vytvořili žáci zdejších škol a neustále ji aktualizují. Druhá podobná trasa vede kolem samotné stavby na vrcholu. Děti se na ní zabaví interaktivními aktivitami, jako je vázání uzlů, řešení hlavolamů a podobně.

Naučné stezky

Pro náročnější je tu 20 km dlouhá naučná stezka Krajinou barona Ringhoffera. Nachází se asi 30 km od Prahy a vede krajem Velkých Popovic a Kamenice, kde v 19.století působil významný průmyslník František Ringhoffer. Auto lze nechat doma a den si zpestřit vlakem, putování totiž začíná přímo u zastávky Mirošovice u Prahy. Zdatné pěší turisty jistě uspokojí také stezka po Stopách českých králů, spojující Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor. Z Berouna vede na čtyři světové strany, a je na každém, kudy se vydá. Trasa zahrnuje 10 naučných zastávek a dá se absolvovat i na kole. Kam na výlet s dětmi? I ti nejmenší bez problémů zdolají vyhlídkové trasy kolem zříceniny hradu Tetín. Kratší okruh (1 km) návštěvníky seznamuje s nejvýznamnějšími památkami přilehlé obce, delší okruh (2,5 km) vede na vrch Damil, který je nalezištěm trilobitů a jiných zkamenělin. Nenáročná ale bohatá je také naučná stezka Svatojanský okruh o délce 4 km. Spojuje malebnou vesničku Svatý Jan pod Skalou, zdejší proslulou skalní vyhlídku a vápencové Solvayovy lomy v lomu Paraple. Další zajímavá místa a aktuální informace týkající se současné výjimečné situace lze dohledat na tomto odkazu.

Publikováno: 06. 01. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam