Skvělé tipy

Tesařík není dobrý spolubydlící. Přečtěte si, jak s obávaným dřevokazným hmyzem zatočit!

Nečekali jste to, ale rodinnou pohodu vám narušil nezvaný host, se kterým jste opravdu nepočítali. Dřevokazný hmyz by člověk čekal spíše na chalupě či chatě, ne však v běžné domácnosti. Jenomže pravdou je, že brouci nehledí na to, zda v objektu někdo přebývá trvale, nebo ho využívá k rekreaci. V každém případě se do boje pusťte bez zbytečného otálení – tesařík dokáže nadělat hotovou paseku. Z vašeho dřevěného majetku by mohl zbýt jen prach.

Tesaříci se sice nedostali do podvědomí lidí tak, jako známější červotoči, ale i tak představují velkou hrozbu pro opracované dřevo. Brouka o velikosti 1-2 cm poznáte podle kratších tykadel (dosahují max. do poloviny krovek) smolně hnědého zbarvení a dvou téměř nezřetelných příčných pruh ve středu krovek. Pokud jste na hmyz tohoto typu narazili, máte co dělat právě s tesaříkem. A jediným způsobem, jak předejít nejhoršímu, je okamžitá likvidace.

Jaké dřevo tesařík napadá nejčastěji?

V ohrožení jsou především prvky ze dřeva jehličnanů – tedy zejména krovy. Tesařík dovnitř naklade vajíčka a larvy poté ve dřevě vyhledávají chodby, které mohou vést velmi hluboko a v konečném důsledku fatálně narušit strukturu materiálu. Jinými slovy: dřevo se po pustošení larvami tesaříka rozpadne.

Jak tesaříka odhalíte?

Pokud jste doma nezpozorovali dospělého jedince, měly by vás na přítomnost tesaříka upozornit drobné piliny pod napadenými trámy a v noci podezřelé chroustání. V takovém případě prověřte ostrým předmětem napadené dřevo a zběžně analyzujte rozsah poškození. Včasným odhalením zabráníte velkým škodám. Larvy bohužel mnohdy přebývají ve dřevě celé roky a během takové doby jej zcela zdecimují.

Jak tesaříka vyhubit?

Optimální ochrana dřeva spočívá v aplikaci speciální impregnace ještě před napadením. Již napadené dřevo je vhodné urychleně mechanicky odstranit a následně ošetřit. V případě, že se tesařík příliš rozšíří, pomůže zásah odborníka – profesionálové nejčastěji používají mikrovlnnou sanaci nebo kombinaci sanace a chemické injektáže. Podrobnosti najdete na ochrana-dreva.cz.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Nepřehlédněte!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.