Nečekali jste to, ale rodinnou pohodu vám narušil nezvaný host, se kterým jste opravdu nepočítali. Dřevokazný hmyz by člověk čekal spíše na chalupě či chatě, ne však v běžné domácnosti. Jenomže pravdou je, že brouci nehledí na to, zda v objektu někdo přebývá trvale, nebo ho využívá k rekreaci. V každém případě se do boje pusťte bez zbytečného otálení – tesařík dokáže nadělat hotovou paseku. Z vašeho dřevěného majetku by mohl zbýt jen prach.
Tesaříci se sice nedostali do podvědomí lidí tak, jako známější červotoči, ale i tak představují velkou hrozbu pro opracované dřevo. Brouka o velikosti 1-2 cm poznáte podle kratších tykadel (dosahují max. do poloviny krovek) smolně hnědého zbarvení a dvou téměř nezřetelných příčných pruh ve středu krovek. Pokud jste na hmyz tohoto typu narazili, máte co dělat právě s tesaříkem. A jediným způsobem, jak předejít nejhoršímu, je okamžitá likvidace.
Jaké dřevo tesařík napadá nejčastěji?
V ohrožení jsou především prvky ze dřeva jehličnanů – tedy zejména krovy. Tesařík dovnitř naklade vajíčka a larvy poté ve dřevě vyhledávají chodby, které mohou vést velmi hluboko a v konečném důsledku fatálně narušit strukturu materiálu. Jinými slovy: dřevo se po pustošení larvami tesaříka rozpadne.
Jak tesaříka odhalíte?
Pokud jste doma nezpozorovali dospělého jedince, měly by vás na přítomnost tesaříka upozornit drobné piliny pod napadenými trámy a v noci podezřelé chroustání. V takovém případě prověřte ostrým předmětem napadené dřevo a zběžně analyzujte rozsah poškození. Včasným odhalením zabráníte velkým škodám. Larvy bohužel mnohdy přebývají ve dřevě celé roky a během takové doby jej zcela zdecimují.
Jak tesaříka vyhubit?
Optimální ochrana dřeva spočívá v aplikaci speciální impregnace ještě před napadením. Již napadené dřevo je vhodné urychleně mechanicky odstranit a následně ošetřit. V případě, že se tesařík příliš rozšíří, pomůže zásah odborníka – profesionálové nejčastěji používají mikrovlnnou sanaci nebo kombinaci sanace a chemické injektáže. Podrobnosti najdete na ochrana-dreva.cz.