Neriskujte a vyměňte starý pilový kotouč za nový. Řezání vám půjde od ruky!

Rozhodli jste se, že začnete topit palivovým dřívím? V tom případě se budete muset na letošní zimu řádně připravit – předtím, než dříví vysušíte a uskladníte, vás čeká spousta práce se zpracováním. A než se do toho pustíte, zkontrolujte si, zda je pilový kotouč na vaší cirkulárce dostatečně ostrý a vyvážený – jedině tak bude řez čistý lehký. Řezání dřeva tupým a nevyváženým pilovým kotoučem není dvakrát příjemná činnost. V případě ohnutých zubů vás může pila „kopnout“ a vyvézt z rovnováhy – nepodceňujte proto důkladnou kontrolu kotouče a případně jej vyměňte za nový. Jeho celkový stav ovlivňují také vnější vlivy, například skladování na nevhodném místě, které způsobí narušení vnitřní struktury a následné zlomení.

Jak vybrat pilový kotouč?

Pokud jste nikdy předtím neměli k výměně pilového kotouče důvod a nevíte si rady s výběrem nového kusu, nepanikařte – řiďte se pokyny výrobce, který parametry udává v manuálu. Nikdy nepoužívejte kotouč, jehož průměr je o několik milimetrů větší, a to ani v případě, že se vám ho do pily podaří napasovat. Logicky nepoužívejte ani kotouč s menším průměrem – i ten může výrazně ovlivnit fungování bezpečnostních prvků. Můžete si však vybrat tloušťku kotouče, přičemž platí, že tenké kotouče provádí rychlejší a kvalitnější řezy. Negativem budiž větší vibrace, prohřívání a vlnění. V současné době jsou k mání pilové kotouče o tloušťce od 1,4 do 3,5 mm. Tenčí kotouče jsou jako stvořené pro akumulátorové pily – snižují celkovou spotřebu energie a mají pozitivní vliv na životnost. Pilové kotouče na dřevo se liší počtem zubů a i zde v praxi poznáte rozdíly při řezání. Při výběru se řiďte druhem materiálu, který budete zpracovávat. Deskové materiály (DTD, lamino) a masivní dřevo nejlépe příčně nařežete kotoučem s vysokým počtem zubů. Pro podélné řezání masivního dřeva jsou ideální kotouče s menším počtem zubů, protože zajišťují lepší odvod pilin.

Tip na spokojený nákup

Článek jsme připravili ve spolupráci s českým výrobcem Pilana a.s., který nabízí široké spektrum pilových kotoučů. V nabídce na www.pilanamarket.cz najdete pilové kotouče na kov i dřevo.

Publikováno: 08. 07. 2015

Kategorie: Pro kutily

Autor: Adam

Tagy: pilové kotouče na dřevo | pilové kotouče na kov