S domácí meteo stanicí vás rozmary počasí nezaskočí

Chcete-li mít spolehlivější přehled o vývoji počasí než od rosniček z televizní obrazovky, vybavte svou domácnost tzv. meteorologickou stanicí. Tato velmi užitečná věc, patří mezi nejmodernější trendy chytrého vybavení domácnosti. Nejen, že vás meteorologická stanice dokonale informuje o aktuálním teplotě a vývoji počasí. Zvládne dlouhodobější předpověď do budoucna, ale i zpětně. Náročnější kompaktní modely domácích meteo stanic umí podle momentálního počasí regulovat teplotu v bytě, ovládat okenní žaluzie nebo dokonce ovlivňovat zavlažování.

Zásadním kritériem výběru meteorologické stanice je čidlo atmosférického tlaku

Součástí každé meteorologické stanice musí být čidlo atmosférického tlaku. Bez tohoto čidla logicky nelze získávat věrohodné informace o vývoji počasí. Poté si určete, jak podrobné hodnoty jsou pro vás důležité, pokud vám jde hlavně o spolehlivou předpověď počasí, postačí vám meteo stanice, která má na displeji jen ikony předpovědi počasí, doplněné o vnitřní a vnější teploty a nezatěžuje vás podrobnějším výčtem hodnot atmosférického tlaku, grafem dlouhodobějšího vývoje tlaku, možností přepočtu tlaku na hladinu moře apod. Pokud stojíte právě o detailnější informace, vybírejte model s pamětí. Meteo stanice je vám schopna sdělit výsledky měření za 12 h až jeden den. Nejnáročnější typy nabídnou také informace o východu slunce. V takovém případě se však ujistěte, zda máte možnost nastavení pro Českou republiku, jinak budou tyto informace ovlivněny časovým posunem.

Měření vnějších teplot probíhá bezdrátově na různou vzdálenost

Z meteo stanice se dozvíme, vnější i vnitřní teplotu. Vnitřní teplotu získává z místa, kde je umístěna a vnější teplotu monitorují čidla, kterých bývá většinou více, zpravidla 3 – 5. Rozsah čidel může být různý od 30 m do 150 m.

Profesionální meteo stanice ukládají data s možností dalšího zpracování

Těm, co mají v meteorologii opravdového koníčka, jsou určeny poloprofesionální meteorologické stanice, kde mimo teplot zjistíte také relativní vlhkosti a směr a rychlost větru, dešťové srážky. Jejich součástí jsou paměti na naměřené hodnoty, které hravě uložíte do počítače k dalšímu zpracování. Mimo jiné jsou vybaveny také různými nastavitelnými alarmy. Okamžitě tak můžete vědět o překročení nastavených limitu. Při pořizování meteo stanice můžete zohlednit tak barevnost či velikost displeje. S chytrou meteo stanicí získá každý pohled na oblohu nový rozměr a doma budete mít příjemně za každého počasí.

Publikováno: 02. 09. 2016

Kategorie: Elektronika

Autor: Adam

Tagy: domácí meteo stanice | poloprofesionální meteorologické stanice