Proč si pořídit krbová kamna nebo vložku?

Jaro se sice nezadržitelně blíží, ale přesto se budeme průběžně po celý rok potýkat se sychravým počasím. Což je pádný důvod k tomu, abyste začali přemýšlet o realizaci vlastních krbových kamen nebo krbové vložky. Přítomnost ohně udělá v interiéru hotové divy. Romantická atmosféra by se dala krájet a vy si budete vychutnávat libozvučné zvuky praskajícího dřeva a pohled na neposedné plamínky. V minulosti byly krby nedílnou součástí lidských příbytků a v posledních letech se opět dostávají do módy.

Čím topit? Dejte přednost dřevu před uhlím

Krbové vložky a kamna jsou konstruována pro různé typy paliva. Budete se moct rozhodnout mezi dřevem/dřevěnými briketami, uhlím/uhelnými briketami a plynem. Varianty na uhlí příliš populární nejsou – při spalování dochází k nadměrné produkci dehtu a kouře, špinění kamen, skla a komína. Zvolíte-li si právě toto řešení, smiřte se s náročnou údržbou. krbova-vlozka Mnohem výhodnější je dřevo, dřevěné brikety a pelety. Tato paliva jsou výrazně přívětivější k životnímu prostředí a krby je dokáží využít na cca 99 %. Jedno procento zbylého popela je téměř zanedbatelná hodnota. Nevýhodou budiž vyšší náklady než v případě krbů na uhlí.

Na výkonu záleží

V každém případě budete muset správně vypočítat požadovaný výkon. Obecně vytopí 1 kW cca 20m3 prostoru. Poddimenzovaným krbem místnost nevytopíte a předimenzovaný zase produkuje nadměrné množství kouře a dehtu (mimo to se rychleji opotřebuje nebo poškodí). krbove-vlozky

Kamna, nebo vložku?

Co se týče rozdílu mezi krbovou vložkou a krbovými kamny, tkví především v účinnosti. Krbová kamna mají až 85 % účinnost a lze je bez problémů využívat jako primární (a levný!) zdroj tepla. Účinnost krbové vložky se pohybuje mezi 50 až 85 % (lze zvýšit instalací do stávajícího krbu) a je ideální jako doplňkový zdroj tepla. Nevýhodou vložek je nutnost obezdívky či obložení.

Výhody topení krbovými kamny/vložkou v kostce:

  • vysoká estetická hodnota a variabilní provedení
  • efektivní vytápění
  • vytápění bez topných těles
  • ekologický charakter
  • okamžité teplo ihned po zažehnutí

Publikováno: 16. 03. 2015

Kategorie: Interiér

Autor: Adam

Tagy: krb nebo krbova vložka | výhody topení krbem