Pro a proti klimatizace v bytě

Klimatizovaná kancelář i auto bereme jako samozřejmost. Celodenní papírování či několikasetkilometrovou služební cestu si bez přístroje, který nasává a následně upravuje venkovní vzduch, zkrátka nedokážeme představit. A neexistuje jediný důvod, proč bychom ho nemohli mít doma. Moderní klimatizace zvládnou mnohem víc, než jen chlazení. Fungují na bázi tepelného čerpadla vzduch-vzduch a zastanou funkci topení. Vybrat tu „správnou“ klimatizaci však není úplně jednoduché. Následující řádky jsou určeny všem, kteří o klimatizaci silně uvažují a hledají objektivní informace, které jim pomohou v rozhodování.

O klimatizaci bez obalu

Pokud jste se i problematiku klimatizací již zajímali, pravděpodobně vám neunikly určité nevýhody s ní spojené. Je to především vyšší pořizovací cena a negativní vliv na zdraví. Poslední zmíněný zápor však souvisí s lidským faktorem. Často se zapomíná na základní pravidla, kterými by se mělo v rámci využívání klimatizace řídit. Rozdíl, mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl být vyšší, než šest až osm stupňů celsia. Větší rozdíly teplot mohou při přechodu způsobit tepelný šok nebo podchlazení organismu. Je zvláštní, že téměř 30% populace nesnáší klimatizované prostředí vůbec. Další nevýhodou je poměrně náročná montáž, kterou je vhodné svěřit odborníkům. Ale abychom vás od nákupu nástěnné klimatizace neodradili, ukážeme vám ji v tom lepším světle.

Neocenitelný společník v létě i v zimě

Dodržíte-li doporučený rozdíl venkovních a vnitřních teplot, neměla by klimatizace do bytu vaše zdraví ohrozit. Ba právě naopak, filtry moderních přístrojů dokáží zachytit většinu bakterií, jež způsobují alergie, viry a plísně. Ve stand-by režimu klimatizace nepotřebuje k provozu téměř žádnou energii a navíc si sama zvolí ideální teplotu a vlhkost tak, aby byla dosažena optimální úroveň. V posledních letech se výrobci zaměřili i na opomíjený design a výsledkem jsou klimatizace, které slouží i jako moderní doplněk interiéru. Budete-li klimatizaci během zimních měsíců využívat k topení, ušetříte. Pro skutečně kvalitní kousky není problém ani vytápění při teplotách nižších, než -15°C.