Pokládka vinylové podlahy a její výhody

Podlaha v domě je základ a také je to nejzatíženější část domu. Je třeba právě proto vybrat takovou podlahu, která bude sloužit dlouhá léta a bude dokonalým ztvárněním příjemného domova. Na trhu je dnes široká škála různých materiálů, které jsou typické pro určitou místnost, ale najít lze také novinky či moderní materiály, které vynikají svými vlastnostmi. Jedním z nich je například vinyl.

Jaký je vinyl

Vinylová podlaha je velmi žádaná díky svým vynikajícím technickým vlastnostem, včetně odolnosti proti vlhkosti, praktičnosti, trvanlivosti, odolnosti proti opotřebení a snadné instalace. Navíc je moderní vinylová podlaha docela teplá a měkká na dotek. Vinylová podlaha je v poslední době velmi žádaná a to zejména v moderních interiérech. Má výborné vlastnosti a také je na trhu široký výběr vinylových podlah co se týče barevnosti, struktury a podobně. Zakoupit lze také vinylovou podlahu jako imitaci dřeva, kůže nebo přírodního kamene.

Kde všude je možné vinylovou podlahu využít

Díky svým vlastnostem se může vinylová podlaha použít třeba v koupelně, toaletě, ale také v kuchyni nebo v přijímacích halách. Pokládka vinylové podlahy je ale také možná například ve školách a zdravotnických zařízeních, ve veřejných institucích a tak podobně. Mnozí mohou namítat, že vinyl je vlastně linoleum a tak není na něm nic tak zvláštního. Není to tak docela pravda. Vinyl je vylepšené linoleum a to díky nejrůznějším moderním technologiím a inovacím. Je příjemný na dotek a měkký na došlap, je trvanlivý a odolný, zejména proti poškrábání a jinému mechanickému znehodnocení.

Pokládka vinylové podlahy

Pokud se člověk rozhodne pro vinyl, určitě bude spokojený a výsledek bude takový, jaký si představuje. Vinylové podlahy jsou dokonalé a v interiéru působí velmi systematicky, elegantně a dodávají místnosti příjemné prostředí. Pokládka vinylové podlahy celoplošným lepením petří k nejběžnějším. Používá se například ve výrobních halách nebo ve velkých místnostech, jako jsou školy, nemocnice, úřady a jiné. U každé pokládky vinylové podlahy, stejně jako i u jiných podlah, je nutné, aby podklad byl čistý, rovný a bez nedokonalostí, které by bránily dokonalému výsledku celé pokládky. Používá se speciální lepidlo pro vinyl, řádně se rozetře na základnu a poté je možné přiložit vinyl v rolích. Po pečlivém vyhlazení, kdy se může použík korková destička nebo zátěžový váleček, se jednotlivé spoje vinylu musejí svařit. K tomu slouží horkovzdušná pistole a k tomu odpovídající odstím svařovací šňůry. Ta se pak po svaření jen jemně ořízne a výsledek je hotový.

Pokládka vinylové podlahy samolepícími dílci

Na trhu lze také pořídit samolepící vinylové dlaždice, které jsou velmi oblíbené zejména pro svou jednoduchost pokládky. Na spodní straně dlaždice je lepící plocha, která je chráněna fólií. Ta se musí před pokládkou odstranit. Výhodou v tomto případě je to, že se z takových vinylových dílců dá vytvořit krásná mozaika.

Pokládka vinylové podlahy zámkovým způsobem

I tato možnost je oblíbená. Je jednoduchá a jednotlivé díly do sebe zapadají díky předem připraveným drážkám. V mnohém se tento způsob pokládky může podobat pokládce laminátové plovoucí podlaze.

Publikováno: 29. 03. 2021

Kategorie: Interiér

Autor: Adam