Podél stropu nebo stěny – kam je lepší otevírat garáž?

Garáž je místo, kam schováme své auto před zloději i výkyvy počasí. Často ale neslouží jen jako azyl pro náš vůz, ale také jako úložný prostor pro sezónní věci, malá dílna nebo druhý vstup do domu. Kvalitní vrata jsou tak základem bezpečné garáže.

Funkčnost především

Pří výběru vrat bychom se měli řídit nejen materiálem a designem, ale i praktičností při používání. Garážová vrata se vyrábí v mnoha variantách, je proto dobré vybrat taková, která k naší garáži pasují a řeší i prostor před ní. Klasická dvoukřídlá varta s otevíráním před garáž do obou stran mohou být na řadě míst nepraktická a jejich používání na denní bázi zbytečně složité. Třeba pokud vyjíždíte přímo do silnice a otevřené křídlo vrat blokuje provoz, před garáží se malý keř rozrostl ve velký strom a brání plnému otevření vrat nebo pokud víte, že v zimě ze střechy domu padá sníh přímo vedle vrat a ta pak nejdou otevřít. Než se rozhodnete pro vrata na základě vzhledu nebo ceny, měli byste mít vyřešenou i otázku praktičnosti.

Ke stropu nebo ke stěně

Když nechcete otevírat dveře ven, máte možnost vybrat si vrata, která se otevírají zasouváním dovnitř. Garážová sekční vrata se otevírají vysouváním pod strop garáže a před ní už není potřeba řešit prostor pro otevření dveří. V současné době, i vzhledem ke své variabilitě, se jedná o nejpoužívanější typ vrat. Vrata zajíždí podél stropu, výhodou jsou tak volné zdi, na které lze umístit police nebo regály pro uložení věcí. Nehodí se do nízkých vjezdů, instalace sníží výšku vjezdového otvoru. Podobně fungují posuvná garážová vrata, která se vysouvají do strany, ke stěně garáže. Jejich velkou výhodou je možnost jen částečného otevření pro snadný průchod osob. Výška vjezdu není nijak snížena, je však potřeba počítat s tím, že podél stěny je potřeba nechat místo a nelze na ni upevnit police. Obě varianty tak mají své výhody i nevýhody, záleží na vašem rozhodnutí především vjezdu do garáže a jeho okolí, která z nich je pro vás praktičtější.

Publikováno: 22. 01. 2020

Kategorie: Garáž

Autor: Adam