5 zásadních kroků ke správné péči o vaše záclony. Na co se zaměřit?

Konečně jste si pořídili nové záclony. Samozřejmě nechcete, aby se vám při nesprávné údržbě ihned zničily. Jaké triky dodržet, abyste se ze záclon radovali po dlouhou dobu?

Vyberte si kvalitní garnýže

Zdá se to jako samozřejmost, ale bohužel tomu tak není. Garnýže, které jsou pevné a kvalitní, se skutečně podepíší na dlouhé životnosti vašich záclon. Kovové garnýže udrží i velkou zátěž v podobě delší záclony a závěsů. Jistotou je zvolit také dřevěné garnýže, které mají dvě záclonové tyče. Když si připlatíte za materiál a nebudete kupovat plast, jedná se o výbornou investici. Vždy vezměte v úvahu nosnost daného produktu. Kvalitní garnýže se nezlomí ani neohnou.

Použijte prací vak

Prací sáčky jsou skutečně nezbytné pro praní jemných textilií. Pokud ještě žádný prací sáček nevlastníte, použijte k praní záclon povlak od polštáře, který pevně uzavřete. Prací vak zamezí zatrhnutí jemné záclony v bubnu pračky.

Správná teplota pracího programu

Vždy se před zapnutím pračky ujistěte, zda jste zvolili prací program, který bude korespondovat s doporučením výrobce. Smí se vaše záclona prát v pračce? Výborně. Zvolte správnou teplotu. Jemné materiály stačí jednou jedinkrát vyprat na příliš vysokou teplotu, následně vám už nikdy neposlouží. Trvale se poškodí.

Odstřeďování

Používáte odstřeďování k praní záclon? To samozřejmě můžete, jen je nutné otáčky snížit na minimum. I při vysokých otáčkách se totiž záclona může nevratně poškodit. Snažte se proto záclony nejen vložit do pracího sáčku, ale také zvolit správný program a otáčky.

Škrob

Škrobení záclon je stále dobrý způsob, jak je zpevnit. Zároveň mnohé škroby používají optické rozjasňovače, díky kterým bude jemná textilie působit čistým dojmem. Škrob také zabraňuje přílišnému usazování nečistot na povrchu textilie. Záclony můžete také namočit do roztoku vody, kde kápnete tři kapičky modrého inkoustu. Opět se jedná o optické rozjasnění tkaniny.

Publikováno: 30. 09. 2022

Kategorie: Interiér

Autor: Adam