Rekonstrukce domu

Plastová, nebo dřevěná okna? Poznejte výhody i negativa obou variant

Okna jsou společně s vchodovými dveřmi prvkem, který propojuje interiér domu s venkovním prostředím. Jejich výběr je z několika důvodu naprosto zásadní: slouží jako tepelně-zvuková izolace a zároveň mají významný vliv na celkový vzhled stavby. Ale jak poznat, zda jsou pro vás lepší volbou plastová, nebo dřevěná okna a dveře? Zřejmě tušíte, že žádná z variant nemusí být špatně. Záleží na úhlu pohledu, respektive na preferencích.

Proč si (ne)pořídit plastová okna a dveře?

Plastová okna jsou u nás nejprodávanější. Důvodem je vynikající poměr ceny a kvality, ale také snadná údržba (nemusí se natírat) a relativně dlouhá životnost. Kvalitní okenní systém vydrží 30, 40, ale i 50 let. Navíc se můžete spolehnout na skvělé izolační vlastnosti, díky kterým minimalizujete tepelné ztráty.

Za nevýhody lze pokládat kratší životnost plastu oproti dřevu (výjimečně může popraskat a ztratit původní vlastnosti i po 15-20 letech), větší tepelnou rozpínavost a v určitém smyslu také horší estetické vlastnosti. Stejné atributy samozřejmě mají také plastové dveře.

Proč si (ne)pořídit dřevěná okna a dveře?

Dřevěná okna vnímáme jako estetičtější a ekologicky přijatelné řešení, které je vhodné především pro dřevostavby, venkovská stavení či roubenky a podobné typy staveb. V minulosti byly dřevěným profilům vytýkány horší tepelně-izolační vlastnosti, současná produkce (hovoříme-li o kvalitních výrocích) však v tomto směru plně konkuruje plastovým profilům. Především pak při použití vysoce odolného dvojskla či trojskla. Z hlediska tepelné prostupnosti je možné dřevěná okna využít také v pasivních domech.

Kromě výhod (životnost třeba až 100 – 200 let dle typu dřeviny, užší rám i profil, větší možnosti tvarování) musí zájemce počítat s omezenou životností nátěru, a tedy nutností náročné opravy. A také s vyšší pořizovací cenou.

Nemůžete se rozhodnout? Zeptejte se na názor odborníků z jihočeské společnosti Oknoplast PN, která dodává špičková plastová i dřevěná okna, dřevěné dveře v Českých Budějovicích a prakticky v celém regionu. Rádi vám doporučí variantu na míru vašim potřebám.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.