Rekonstrukce domu

Plastová, nebo dřevěná okna? Poznejte výhody i negativa obou variant

Okna jsou společně s vchodovými dveřmi prvkem, který propojuje interiér domu s venkovním prostředím. Jejich výběr je z několika důvodu naprosto zásadní: slouží jako tepelně-zvuková izolace a zároveň mají významný vliv na celkový vzhled stavby. Ale jak poznat, zda jsou pro vás lepší volbou plastová, nebo dřevěná okna a dveře? Zřejmě tušíte, že žádná z variant nemusí být špatně. Záleží na úhlu pohledu, respektive na preferencích.

Proč si (ne)pořídit plastová okna a dveře?

Plastová okna jsou u nás nejprodávanější. Důvodem je vynikající poměr ceny a kvality, ale také snadná údržba (nemusí se natírat) a relativně dlouhá životnost. Kvalitní okenní systém vydrží 30, 40, ale i 50 let. Navíc se můžete spolehnout na skvělé izolační vlastnosti, díky kterým minimalizujete tepelné ztráty.

Za nevýhody lze pokládat kratší životnost plastu oproti dřevu (výjimečně může popraskat a ztratit původní vlastnosti i po 15-20 letech), větší tepelnou rozpínavost a v určitém smyslu také horší estetické vlastnosti. Stejné atributy samozřejmě mají také plastové dveře.

Proč si (ne)pořídit dřevěná okna a dveře?

Dřevěná okna vnímáme jako estetičtější a ekologicky přijatelné řešení, které je vhodné především pro dřevostavby, venkovská stavení či roubenky a podobné typy staveb. V minulosti byly dřevěným profilům vytýkány horší tepelně-izolační vlastnosti, současná produkce (hovoříme-li o kvalitních výrocích) však v tomto směru plně konkuruje plastovým profilům. Především pak při použití vysoce odolného dvojskla či trojskla. Z hlediska tepelné prostupnosti je možné dřevěná okna využít také v pasivních domech.

Kromě výhod (životnost třeba až 100 – 200 let dle typu dřeviny, užší rám i profil, větší možnosti tvarování) musí zájemce počítat s omezenou životností nátěru, a tedy nutností náročné opravy. A také s vyšší pořizovací cenou.

Nemůžete se rozhodnout? Zeptejte se na názor odborníků z jihočeské společnosti Oknoplast PN, která dodává špičková plastová i dřevěná okna, dřevěné dveře v Českých Budějovicích a prakticky v celém regionu. Rádi vám doporučí variantu na míru vašim potřebám.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba plastových oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové vchodové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení? Prohlédněte si připravované novostavby Praha 6 od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.