Finance

Očekávaný vývoj hypoték v roce 2017. Bude hypotéční boom pokračovat?

Situace na českém hypotéčním trhu vypadá následovně. Objem sjednaných hypoték roste doslova raketovou rychlostí. Důvodem jsou nízké úrokové sazby, které se drží na samotném dně již velmi dlouhou dobu. Dokonce tak dlouho, že i média nabádají, aby lidé využívali hypotéku jako investici a zajistili se na důchodový věk.

Možná vás to překvapí, ale nadpoloviční většina Čechů bydlí ve svém a lidé, kteří ještě vlastní bydlení nemají, vážně zvažují pořízení bytu či domu do osobního vlastnictví. Mají proto své důvody – mít vlastní bydlení je lepší, než být závislý na pronajímateli. Investice do vlastní nemovitosti má větší smysl než zvelebování cizího.

Aktuální průměrná výše hypotéky – přepočteno na obyvatele ČR včetně nemluvňat – činí 55 tisíc Kč. Zdá se vám to jako vysoké číslo? Jen pro srovnání, ve Velké Británii je průměr 750 tisíc, v sousedním Německu 400 tisíc Kč.

Finanční experti se obvykle často neshodnou. V případě hypotéky však většina z nich tvrdí, že jde o jeden z mála opodstatněných úvěrů. Na druhou stranu není od věci, držet se při zemi a myslet na zadní kolečka. Situace se může kdykoliv změnit a úroky již nebudou tak výhodné jako dnes. Sen o bydlení se promění v noční můru, protože klient nebude mít dostatečně vysoký příjem na splácení.

Smutnou pravdou je, že banky půjčují kde komu, dokonce i lidem s velmi malým příjmem. Na druhou stranu mají problém OSVČ, kteří využívají daňový paušál a „papírově“ vykazují výrazně nižší příjmy než v reálu. Možná je to i váš případ a nevíte si s vyřízením hypotéky rady. V takovém případě si přečtěte tento článek o hypotékách pro OSVČ. Najdete v něm spoustu praktických rad a doporučení.

A jak se bude hypotéční trh vyvíjet v roce 2017 a dalších letech? Stát se může cokoliv, nicméně je více než pravděpodobné, že úrokové sazby ještě dostatečně dlouhou dobu zůstanou tam, kde se nachází nyní. Realitní bublina se České republiky nedotkla a pokud k něčemu takovému dojde, drama se konat nebude.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Nepřehlédněte!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.