Na co se vztahuje havarijní pojištění a proč se vyplatí jej mít sjednané?

Havarijní pojištění je zcela dobrovolné pojištění automobilu, které na rozdíl od povinného ručení kryje škody způsobené na vozidle majitele. Navíc se může vztahovat i na další události, které mohou řidiče (nejen) na silnici potkat. Vyplatí se mít sjednané havarijní pojištění? A čím se liší od povinného ručení? Povinné ručení si naopak musí ze zákona majitel sjednat. Vztahuje se pouze na některé výdaje a to převážně na škody způsobené klientem na cizích automobilech, což je považováno za hlavní rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním. Nejlevnější povinné ručení mnohdy vyjde jen na zhruba tisíc korun za rok. Přitom ušetřit na povinném ručení není složité. Nejlevnější havarijní pojištění může vyjít ještě levněji. Navíc se dá jednoduše sjednat jako doplněk k povinnému ručení a následně ušetřit mnoho výdajů i starostí.

Na co se havarijní pojištění vztahuje?

Záleží na každém klientovi, jak široké pokrytí mu bude havarijní pojištění jistit. Dnes je již možné sjednat zcela individuální havarijní pojištění. Pro ty, kteří chtějí být vždy v bezpečí, se nabízí varianta All Risk. Ta zahrnuje všechna pojištění a spadá do ní:
  • krádež - při ukradení částí či celého automobilu se klientovi vyplatí až celá výše škody
  • havárie - autonehoda zaviněná klientem
  • živelné hrozby – škody vzniklé vlivem přírodních jevů, patří sem např. povodeň, požár, zásah bleskem, pád větve na kapotu, krupobití
  • srážka se zvěří
  • vandalismus
Pro některé klienty může být All Risk zbytečně obsáhlý, a tak lze zvolit i konkrétní pojištění, jehož cena je samozřejmě nižší.

Proč se havarijní pojištění vyplatí?

V posledních letech se havarijní pojištění stalo už neodmyslitelnou součástí pojištění pro mnoho majitelů automobilu. Je tomu tak proto, že ho jednoduše lze sjednat z pohodlí domova a navíc nejlevnější havarijní pojištění vyjde jen na pár korun. Vyplatí se převážně pro majitele novějších vozidel, na druhou stranu své si na něm získají i majitelé ojetých vozů. Bohužel neexistuje univerzální ceník havarijního pojištění. Každý klient dostává cenu individuálně, protože se určuje na základě charakteristik majitele i vozu. Ty lze jednoduše doplnit z malého a velkého technického průkazu. Díky kalkulačce havarijního pojištění je možné mezi sebou porovnat nabídky desítek pojišťoven. Nabídky se vždy seřazují od nejlevnějších až po ty nejdražší. Doporučuje se však nedávat pouze na nejnižší cenu, klient by měl vybírat i podle daných podmínek konkrétní pojišťovny a doby potřebné pro vyřízení pojistné události. Kalkulačka havarijního pojištění je schopna navrhnout nejnižší možnou cenu pro daného řidiče. Důležitým pojmem u kalkulace ceny se stala tzv. spoluúčast, ve výpočtu ceny tvoří důležitý faktor. Její výši určuje sám klient. Výše spoluúčasti znamená, kolik v případě kterékoliv nehody je ochoten zaplatit majitel sám. Platí pravidlo čím vyšší spoluúčast, tím nižší cena.

Kde jej sjednat nejlevněji?

Srovnání pojišťoven nabízejících havarijní pojištění zařídí za klienta kalkulačka. Nemusí díky ní nikam chodit a vše lze zařídit z domova i bez nutnosti návštěvy servisu. Téměř každá pojišťovna nabízí slevu z ceny, pokud u ní již klient má sjednané jiné pojištění. Cena se může snížit i na základě bezeškodné minulosti. To znamená, že pokud klient dříve jezdil bez nehod, má nárok na levnější nabídku. Bohužel tento princip funguje i naopak, tudíž pro řidiče, kteří často havarovali, se cena může zvýšit. Neexistuje tedy objektivně nejlevnější a nejvýhodnější pojišťovna zařizující havarijní pojištění. Dlouhodobé popularitě se mezi zákazníky těší pojišťovny jako AXA nebo Kooperativa.

Publikováno: 06. 01. 2021

Kategorie: Finance

Autor: Adam