Můžu se dešťovou vodou i sprchovat?

Správné hospodaření s dešťovou vodou již není výsadou uvědomělejší části populace. Současná legislativa dává stavebníkům jen několik možností, jak s ní nakládat – a jako nejpraktičtější se jeví pořízení retenční nádrže. Takto nachytanou dešťovkou lze provádět zálivku, ale také ji využívat při jiných činnostech. Ovšem co taková osobní hygiena? Je možné dešťovou vodu uplatnit i při sprchování a koupání?

Jaké množství vody spotřebuje průměrná rodina?

V průměrné čtyřčlenné domácnosti každodenně vyteče z kohoutků zhruba 432 litrů pitné vody. Zhruba 40 % padne na osobní hygienu (tzn. mytí rukou, sprchování a koupání), čtvrtin na splachování toalety a dalších 17 % na praní a úklid. Pouhá 4 % pitné vody připadají na pití a vaření, což je sám o sobě dostatečný důvod pro pořízení retenční nádrže na dešťovou vodu. Otázkou však je, zda dešťová voda vyhovuje současným hygienickým standardům osobní hygieny. Zatímco ke splachování, běžnému úklidu praní prádla je dešťovka (a stejně tak i voda ze studny či tzv. šedá voda) naprosto vyhovující, sprchování a koupání jsou přeci jen trochu jiné věci. Dobrá zpráva je, že ji po dostatečné úpravě můžete směle používat i k očistě.

Proč je nutné dešťovou vodu filtrovat?

V dešťové vodě se mohou vyskytovat např. choroboplodné zárodky z ptačího trusu, ale také větší množství prachových a pylových částic, písek, listí a další nečistoty, které se do ní dostanou při kontaktu s různými povrchy. Většinu těchto nečistot z vody odstraní několikastupňový filtrační mechanismus.

V souladu s nařízením EU musí dešťová voda při použití v domácnosti dosahovat kvality pitné vody. Takového stavu je možné dosáhnout právě pomocí dostatečně výkonné filtrace. Navíc je nezbytné vybudovat dvojí rozvody vody, které zamezí tomu, aby užitková voda kontaminovala vodovodní řád. Co se týče systému filtrování, obvykle probíhá samočisticím filtrem na vstupu do nádrže, pokračuje membránovou stanicí s mikrofiltrací umístěné v nádrži – a ve finále dezinfekcí UV lampou u výtlaku ze zásobní nádrže.