Zahrada a rostliny

Kořeny mohou vaši odpadní vodu vyčistit stejně dobře jako chemie

Setkali jste se již s pojmem kořenová čistírna odpadních vod? Jde o poměrně neznámý termín, který je však o to zajímavější a to především pro ty z nás, kteří smýšlejí “zeleněji” než ostatní. Kořenová čistírna odpadních vod funguje na obdobném principu jako mokřady a využívá se jako alternativa ke klasické mechanicko-biologické čističce. Její největší výhoda tkví v tom, že k čištění nejsou zapotřebí chemické látky nebo elektřina – probíhá totiž zcela samovolně.

Kořenová čistička je založena na průtoku předčištěné odpadní vody, která putuje do kořenového filtru. Do něj však musí dorazit bez jakýchkoliv mechanických nečistot, kterých se zbaví anaerobně či ve vícekomorovém septiku. Kořenové čistírny využívají nejen domácnosti, ale také obce, které k předčištění využívají sedimentační nádrže.

Jakmile je voda zbavena mechanických nečistot, vteče do kořenového filtru z mokřadní vegetace. Zde setrvá zhruba deset dní, kdy je pročištěna pomocí přirozených procesů – biologických a oxidačně redukčních pochodů. Jinými slovy, vegetace se postará o to, aby se nebezpečné látky přeměnily na bezpečné.

Jediným nedostatkem přírodní čistírny je nutnost vyšší prvotní investice. Pořizovací cena se v případě kořenové čistírny odpadních vod pro rodinný dům (4 – 5 obyvatel) pohybuje kolem 100 až 150 tisíc Kč, pří čemž běžná kvalitní čistírna stojí cca 80 – 100 tisíc Kč a „krabicová“ dokonce polovinu. Z dlouhodobého hlediska je ovšem výhodnější a to nejen s ohledem na ekologii, ale také co se týče provozních nákladů. Ty jsou minimální a stejně tak i amortizace.

Chystáte-li se vaši stávající čističku vyměnit za kořenovou, obraťte se na někoho, kdo má s realizací dlouholeté zkušenosti – jedině tak získáte efektivní systém, se kterým budete spokojeni. Jedním z odborníků je rodinná firma Grania, která projektuje a realizuje nejen kořenové, ale i klasické domácí čistírny. Zajišťuje kompletní dílo na klíč a v případě realizace dostanete 50 % slevu na projekci. Další informace o kořenových čistírnách najdete na webu www.grania.cz.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Nepřehlédněte!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.