Je používání plynu nebezpečné? Při dodržování zásad se není třeba bát

Mnoho lidí se domnívá, že mít plyn v domácnosti je nebezpečné. Ve skutečnosti ale není třeba se ho při správné manipulaci nijak obávat. Jedná se navíc o komoditu, která má oproti elektřině navrch nejen při vytápění, ale vyplácí se i při vaření. Přesto je třeba s ním zacházet opatrně a být na pozoru v případě možného úniku.

Za topení ušetříte

Platí, že topení plynem je levnější než elektřinou. I při vaření oceníte to, že díky plynu uvaříte rychleji a efektivněji. Je třeba si uvědomit, že plyn sám o sobě není škodlivý, ale je nutné vědět i to, že v případě úniku hrozí riziko výbuchu nebo nadýchání se nebezpečného oxidu uhelnatého. Tomu všemu však lze bezpečně předcházet. Zásobník plynu tedy vždy musí být v perfektním stavu.

Pravidelné kontroly jsou důležité

Určitě zapomeňte na to, že byste si mohli nový plynový spotřebiče zapojit sami. V každém případě si k instalaci a seřízení zavolejte odborníky. Také se nesnažte sami řešit opravy, můžete způsobit více škody než užitku. Radno není podceňovat ani pravidelné kontroly. Je-li v domácnosti používán plyn, měli byste zajistit pravidelnou kontrolu minimálně jednou za rok či dva. Revize vám zajistí bezpečnou domácnost a zároveň i účinnější spotřebiče, které budou plyn využívat skutečně efektivně a naplno.

Únik plynu řešte okamžitě

I přes odbornou instalaci a pravidelné kontroly je vhodné myslet na situaci, kdy bude plyn skutečně unikat. Vhod přijde instalace detektoru oxidu uhelnatého, kterým vám pomůže rychle a včas zachytit případný únik zemního plynu. Může se to stát, když máte zapojený plyn přímo z přípojky nebo je vaším zdrojem propanbutanová láhev. Co dělat, pokud k tomu dojde? Otevřete okna a opusťte místnost. V žádném případě nezapínejte světla ani nepoužívejte elektroniku a nemanipulujte s ohněm. Okamžitě volejte pohotovostní službu, která zajistí bezpečné vyřešení situace.

Publikováno: 28. 12. 2021

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam