Jaké základní druhy kalibrů jsou alfou i omegou při práci na soustruhu?

Česká republika si za posledních několik desítek let vybudovala ve světě jméno díky svým schopnostem v oblasti obrábění kovů. Není se čemu divit, protože každým dnem u nás tisíce šikovných řemeslníků obsluhují nejen soustruhy, nýbrž i frézky, vrtačky a další zařízení. Mezi nejčastější úkony patří realizace závitů a tvorba různých druhů uložení. Jak na to?

Stoprocentní kontrola

Bavíme-li se o výše zmíněných kategoriích, je nutné si uvědomit, že se budete naprosto běžně pohybovat ve světě setin milimetru. Takto nepatrné rozměry nelze vypozorovat pouhým okem, stejně jako je jen těžko změříte běžnými pomůckami. Přesně proto přichází na scénu specializované vybavení, mezi něž patří i kalibry. Vnější šroubovici vyzkoušíte měřicími kroužky, zatímco vnitřní naopak závitovým kalibrem. V případě uložení budete muset zkoumat rozměry vnějších i vnitřních stěn, k čemuž slouží třmenové, případně válečkové kalibry. Jejich funkce je naprosto jednoduchá, a tak se je během pouhých několika minut naučí používat vážně všichni.

Dvě strany

Základem funkce je správná a zmetková strana kalibru, přičemž jak už název napovídá, ta první musí perfektně vyplnit předem určený prostor obrobku. Druhá zmíněná strana naopak nesmí. Pokud jste docílili takového výsledku, máte v rukách kvalitně vytvořený obrobek, který zákazníci ocení. Možná se ptáte, kde sehnat jednotlivé potřeby, jako například válečkové kalibry? Stačí si sednout z pohodlí domova k počítači, otevřít si internetové stránky specializovaného obchodu pod odkazem https://www.nastroje.cz/kalibry-a-meridla/kalibry/valeckove-kalibry-oboustranne/ a prohlédnout si pestrý výběr produktů za příznivé ceny. Ať už vám chybí jakékoliv vybavení, během několika málo kliknutí si jej objednáte.

Publikováno: 01. 03. 2023

Kategorie: Pro kutily

Autor: Adam