Co je to rekuperace vzduchu?

Rekuperace vzduchu je termín, který v posledních letech zaznívá stále častěji. Možná vám ale přesto unikla podstata. Jde o zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu prostřednictvím rekuperační jednotky. Princip je velmi jednoduchý – rekuperační jednotka ohřívá čerstvý vzduch na požadovanou teplotu a poté jej vypouští do místnosti. Systém sice neslouží jako primární zdroj tepla, nicméně jde o efektivní doplněk ke stávajícímu systému. Díky rekuperaci výrazně snížíte spotřebu energie, která je potřebná k vytápění vašeho bydlení. Rekuperační jednotky zajišťují, aby se do místnosti dostal čerstvý vzduch a přitom se nesmíchal se znehodnoceným vzduchem proudícím ven. Na trhu je k mání široké spektrum systémů, které se liší svou výkonností. Účinnost se pohybuje mezi cca 30 – 90 %. O zařízení, které má účinnost mezi 80 – 90 %, již můžeme hovořit jako o vysoce účinném. Co se týče praktického využití rekuperace, je velmi variabilní. Rekuperační jednotky jsou vhodné do rodinných i bytových domů. Nezřídka se využívají také v komerčních a průmyslových objektech. V průběhu zimy rekuperační jednotka pomáhá při vytápění a v létě naopak funguje jako klimatizace.

Kdy se rekuperace (ne)vyplatí?

Nutno však podotknout, že se v některých případech nemusí investice rychle vrátit. Nucené větrání s rekuperací vede k omezení tepelných ztrát, což je zajímavé pro každého, kdo touží po energeticky soběstačném pasivním bydlení. V případě nízkoenergetického bydlení pak rekuperace představuje příjemný bonus, ale vynaložené náklady se vrací pomaleji. Co se týče starších objektů s většími tepelnými ztrátami, rekuperační jednotka může být záchranou pro před vysokými výdaji za vytápění plynem či elektřinou. Topíte-li levným dřevem z místních zdrojů, pravděpodobně se vám investice do rekuperace nevyplatí.
Pokud vás rekuperace vzduchu zaujala a rádi byste se dozvěděli další informace, kontaktujte odborníky z firmy ŠTORC. Specialista se v oboru pohybuje 20 let a rád s vámi problematiku rekuperace probere a doporučí vhodné řešení. Více na www.storc.cz.

Publikováno: 15. 12. 2015

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam

Tagy: co je rekuperace | rekuperace tepla | rekuperace vzduchu