Energie

Co je to rekuperace vzduchu?

Rekuperace vzduchu je termín, který v posledních letech zaznívá stále častěji. Možná vám ale přesto unikla podstata. Jde o zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu prostřednictvím rekuperační jednotky. Princip je velmi jednoduchý – rekuperační jednotka ohřívá čerstvý vzduch na požadovanou teplotu a poté jej vypouští do místnosti. Systém sice neslouží jako primární zdroj tepla, nicméně jde o efektivní doplněk ke stávajícímu systému. Díky rekuperaci výrazně snížíte spotřebu energie, která je potřebná k vytápění vašeho bydlení.

Rekuperační jednotky zajišťují, aby se do místnosti dostal čerstvý vzduch a přitom se nesmíchal se znehodnoceným vzduchem proudícím ven. Na trhu je k mání široké spektrum systémů, které se liší svou výkonností. Účinnost se pohybuje mezi cca 30 – 90 %. O zařízení, které má účinnost mezi 80 – 90 %, již můžeme hovořit jako o vysoce účinném.

Co se týče praktického využití rekuperace, je velmi variabilní. Rekuperační jednotky jsou vhodné do rodinných i bytových domů. Nezřídka se využívají také v komerčních a průmyslových objektech.

V průběhu zimy rekuperační jednotka pomáhá při vytápění a v létě naopak funguje jako klimatizace.

Kdy se rekuperace (ne)vyplatí?

Nutno však podotknout, že se v některých případech nemusí investice rychle vrátit. Nucené větrání s rekuperací vede k omezení tepelných ztrát, což je zajímavé pro každého, kdo touží po energeticky soběstačném pasivním bydlení. V případě nízkoenergetického bydlení pak rekuperace představuje příjemný bonus, ale vynaložené náklady se vrací pomaleji.

Co se týče starších objektů s většími tepelnými ztrátami, rekuperační jednotka může být záchranou pro před vysokými výdaji za vytápění plynem či elektřinou. Topíte-li levným dřevem z místních zdrojů, pravděpodobně se vám investice do rekuperace nevyplatí.

Pokud vás rekuperace vzduchu zaujala a rádi byste se dozvěděli další informace, kontaktujte odborníky z firmy ŠTORC. Specialista se v oboru pohybuje 20 let a rád s vámi problematiku rekuperace probere a doporučí vhodné řešení. Více na www.storc.cz.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.