Jak vybrat krbová kamna?

Léto je v plném proudu a nad topnou sezónou přemýšlí málokdo. Ale když otázku efektivního vytápění vyřešíte v předstihu, předejdete zbytečnému stresu. Pokud vás čeká výběr krbových kamen, udělejte si jasno v tom, jaké parametry zvolit. Připravili jsme pro vás ucelený přehled těch nejdůležitějších kritérií.

Jaký zvolit výkon?

Určení správného výkonu je při hledání vhodného adepta na poli krbových kamen naprosto zásadní. Zařízení, které má podstatně větší výkon, než jaký je k vytápění daných prostor zapotřebí, je nehospodárné – a v případě nedostatku výkonu pak dochází k nadměrnému zatěžování konstrukce kamen, a tím i snížení životnosti. Obecně platí, že krbová kamna nejlépe pracují na 60-70 % svého maximálního výkonu. Konkrétní hodnotu vypočítáte poměrně snadno. Vezměte v potaz velikost vytápěného prostoru a průměrnou ztrátu v ČR. Potřebný výkon získáte tak, že objem místnosti (v m³) vynásobíte hodnotou tepelné ztráty (o její výši rozhoduje izolace). Na výkonu krbových kamen se však podílí také další faktory, např. terciální spalování, což je přívod předehřátého vzduchu do spalovací komory a efektivnější spalování zplodin vedoucí k vyšší účinnosti systému.

Jaké další otázky budete muset vyřešit?

Při výběru krbových kamen dostanete na výběr mezi provedením s výměníkem a bez něj. Krbová kamna s výměníkem umožňují vytápění celého domu a připojení k zásobníkovému ohřívači vody. Výměník slouží k předávání ca 47-79 % z celkového tepelného výkonu do systému ústředního vytápění. Krbová kamna bez výměníku jsou vhodná pro vytápění jediné místnosti.

Na otázku, zda jsou lepší plechová, nebo kachlová kamna, bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Oba typy nabízí jiné výhody; v případě plechových kamen je to rychlé rozehřátí a okamžitý efekt, u kachlového provedení pak akumulace tepla (kachle místnost vytápí ještě dlouho po vyhasnutí).

To základní již víte, další informace o výběru krbových kamen vám ochotně poskytne specializovaný prodejce, který vám doporučí model vyhovující vašim potřebám.

Publikováno: 15. 07. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam