Jak vybrat architekta či ateliér?

Přemýšlíte o novém bydlení a protože bytostně nesnášíte uniformitu, rozhodli jste se pro originální řešení? Toužíte po moderní stavbě, která dá všem kolemjdoucím jasně najevo, že se s ničím průměrným nespokojíte? V tom případě zapomeňte na stavební firmy, které sází jeden den za druhým podle katalogu a obraťte se na architekta. Vybrat toho „správného“ ale není tak jednoduché, ale pokud se budete řídit našimi tipy, pravděpodobně nešlápnete vedle.

Nespěchejte

Je jasné, že chcete bydlet co nejrychleji, ale na výběr architekta opravdu nespěchejte. Váš spěch vás může v pozdějších fázích přípravy státe mnohem více času, než kolik byste ho investovali do hledání architekta či ateliéru. Prohlédněte si odborné časopisy, zapátrejte na internetu a případně se ptejte svých známých. Narazíte-li na dům, který vás zaujal na první pohled, nebojte se kontaktovat majitele. Jistě je potěší, že je jejich bydlení středem pozornosti a rádi vám předají kontakt na autora. Architekti a ateliéry, které za své projekty získaly cenu, budou kvalitní, ale počítejte s tím, že i vytíženější než ostatní. Dostatečně působivé mohou být také reference realizovaných architektonických návrhů. Při výběru architekta se nezapomeňte zeptat, jestli má zkušenosti s typem stavby, kterou chcete (např. nízkoenergetická dřevostavba, dům ve svahu, luxusní bydlení apod.).

Nebojte se oslovit více architektů

Jakmile najdete vhodného architekta nebo ateliér, domluvte se na osobní schůzce. Uvědomte si, že s dotyčným budete v kontaktu velmi dlouho a je proto důležité, abyste si s ním rozuměli. S někým, kdo vám bude násilně vnucovat vlastní představy, se raději rychle rozlučte. Nicméně nezapomeňte, že je to právě architekt, který vám sofistikovaně vysvětlí, co je a co naopak není možné. Spolupráce je většinou plná kompromisů. Architekta jste navštívili proto, aby vám pomohl realizovat vaše vysněné bydlení, ale na druhou stranu vás může v jistých ohledech posadit zpátky na zem. Výsledek by však v každém případě měl splňovat vaše očekávání, protože jinak z bydlení nebudete mít radost. Dobrý architekt dokáže do návrhu zakomponovat také váš stávající nábytek a zařízení, ale pokud vás bude od tohoto řešení odrazovat, minimálně to promyslete. Ptejte se také na ceny a v případě příliš levné nabídky zpozorněte. Nejde o krachující firmu, nezkušeného absolventa nebo třeba „vysloužilce“, kterému moderní trendy nic neříkají?

Bez smlouvy to nepůjde

Smlouva o dílo by měla být základním kamenem spolupráce. V dokumentu bude jasně obsažen předmět objednávky, rozsah projektu, termíny a samozřejmě i cena. Vzor smlouvy je k dispozici na webu České komory architektů (www.cka.cc). Před podpisem si smlouvu řádně zkontrolujte a pokud něčemu nerozumíte, zkonzultujte ji s právníkem. Co se týče zmíněné ceny architektonického projektu, honoráře určuje výše zmíněná Česká komora architektů, ale v praxi také prestiž architekta a úroveň jeho služeb. Obvykle jde o pět až deset procent z ceny domu. Článek vznikl ve spolupráci s odborníky z architektonického ateliéru Master Design s.r.o. V minulém roce realizovali návrhy 30 nových domů a v minulosti získali ocenění v podobě Čestného uznání za Stavbu Moravskoslezského kraje. Reference a spoustu dalších informací, které byste o spolupráci s architektonickým studiem měli vědět, najdete na www.architekti-projektanti.cz. Master Design s.r.o. působí celorepublikově a disponuje ateliéry v Praze, Ostravě, Brně a Českých Budějovicích.