Jak připravit auto na STK

Čeká vás v brzké době kontrola auta na STK? O co jde a jak často tuto kontrolu musí váš vůz podstupovat? Jak se na ni připravit, abyste měli jistotu, že tentokrát konečně bez zaváhání projdete? Kolik času si na STK vyhradit a co si vzít s sebou?

Co je to STK?

Samotná zkratka STK znamená státní technickou kontrolu, ale také stanici technické kontroly, na které se kromě samotné technické kontroly stavu vozidla a evidenční kontroly provádí také kontrola emisí nebo ověření tachografu.

Technická kontrola stavu vozidla je záležitostí u mnohých řidičů poměrně neoblíbenou. Nikomu se nelíbí představa, že by jeho vůz byl podroben kontrole a byl označen za nepojízdný. Technických prohlídek je hned několik typů. Kromě pravidelné technické prohlídky, která se provádí v zákonem stanovených intervalech, existuje také opakovaná technická prohlídka, která se provádí po odstranění nebezpečných nebo závažných závad na vozidle a evidenční kontrola, jejímž účelem je porovnat skutečný stav vozidla se záznamy v technickém průkazu a zjistit případné nesrovnalosti.

Technická prohlídka může být provedena i na žádost zákazníka. Na nařízenou technickou prohlídku můžete být odesláni přímo ze silnice PČR, pokud stav vašeho vozidla bude vykazovat závažné nesrovnalosti. Na vozidlech, která nebyla v ČR dosud registrována, se provádí technická prohlídka před registrací vozidla, případně technická prohlídka před schválením technické způsobilosti vozidla.

Lhůty technických prohlídek

Kdy vyrazit s autem na STK? Zákon stanoví, že každé motorové vozidlo do 3,5 t registrované v České republice musí absolvovat technickou prohlídku nejpozději do 4 let od uvedení do provozu a poté každé 2 roky. Pokud vozidlo změní majitele, je nutné provést evidenční kontrolu.

Platnost STK zjistíte ze zadní SPZ, kam se po úspěšné kontrole lepí STK známka s vyznačením data poslední kontroly. Případně můžete nahlédnout do velkého technického průkazu, kde je uvedeno přesné datum poslední prohlídky. Nestihli jste termín? Pak pozor. Jízda v autě bez technické kontroly končí vždy pokutou ze strany Policie ČR, pokud ovšem budete mít tu smůlu a budete při ní chyceni.

Pokuta za STK je obvykle velmi vysoká a s žádnou úlevou nemůžete počítat. Obecně platí, že na silnici nesmí vozidlo bez platné technické kontroly a zaplaceného povinného ručení. Kromě toho, že jízdou v technicky nezpůsobilém voze ohrožujete sami sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Můžete dostat v souladu se zákonem o přestupcích č. 200/1990 Sb. pokutu až 10 000 Kč. K tomu vám navíc hrozí také odebrání 5 bodů a zákaz řízení až na 12 měsíců.

Kam vyrazit na STK?

Nejsnazší je se vypravit na nejbližší stanici technické kontroly. Předchází ji její nekompromisní pověst? Dobrou zprávou je, že na STK nemusíte jezdit v místě bydliště, vybrat si můžete jakoukoliv stanici po celé ČR. Kontrolu na STK je lepší absolvovat po předchozím objednání. Budete mít jistotu, že v dobu, kdy přijedete, nebude na stanici nával a nebudete tak muset čekat. STK je možné samozřejmě absolvovat i bez objednání. Počítat ale musíte s tím, že to bude trvat déle. V některých případech může čekání na STK bez objednání trvat i celý den.

Příprava na STK

Ještě předtím než se vydáte na STK, je potřeba podrobit vozidlo kontrole. Některé autoservisy nabízí v rámci běžných servisních prací přípravu na STK na klíč. V rámci této služby odevzdáte vozidlo do autoservisu, a když si pro něj přijedete, má už novou červenou STK nálepku. Cena přípravy na STK se v závislosti na lokalitě může pohybovat v řádech jednotek tisíců korun.

Každému se ale nechce utrácet za něco, co si může provést sám. Většina položek, které je potřeba v rámci přípravy na STK projít, byste totiž měli provádět v rámci pravidelné údržby auta. V první řadě se zaměřte na pneumatiky, které by měly mít rozměr v souladu s velkým TP neměly by mít sjetý vzorek (požadováno je 1,6 mm u letních pneumatik, resp. 4 mm u zimních a celoročních pneumatik). Na jedné nápravě byste také měli mít vždy stejný typ pneumatik.

Zkontrolujte také funkci osvětlení vozu a stav brzd, řízení, podvozku a celé karoserie. U každé značky auta je potřeba se zaměřit na jiná slabá místa. Například mezi nejčastější poruchy aut z USA značek Crysler nebo Dodge Journey patří slabé brzdy. Technickou kontrolou nemusí projít vozidlo, které má na karoserii rez, i v případě, že je jinak technicky v pořádku.

Problémem při STK může být také únik provozních kapalin. Typicky se to může týkat chladicí nebo brzdové kapaliny, oleje a podobně. I toto je nutné vyřešit předem. V neposlední řadě se zaměřte také na kontrolu povinné výbavy. Máte v autě platnou lékárničku? A co výstražný trojúhelník, reflexní vesta, rezervní pneumatika, klíč na kola, hever a náhradní žárovky a pojistky?

Jak dlouho trvá STK?

Samotná prohlídka vozu bude trvat přibližně hodinu a vyplatí se dorazit chvíli předem, abyste stihli předat veškerou dokumentaci k vozu. K mírnému prodloužení doby technické kontroly došlo v roce 2016, kdy začalo být povinné při STK pořizovat fotografie vozu.

Jaké doklady sebou vzít na STK?

Přemýšlíte nad tím, co si vzít sebou na STK? Z dokumentace k vozu je rozhodně nutné vzít sebou velký technický průkaz a osvědčení o registraci vozidla (hovorově označované jako malý technický průkaz). Dále je potřeba si připravit také protokol o předchozí technické kontrole a protokol o měření emisí. Počítejte také s tím, že by vůz měl jet na technickou čistý a na ráfcích by neměl mít nasazené poklice. Na STK si vezměte také dostatek hotovosti. Cena STK není stanovena centrálně a na jednotlivých stanicích se může lišit. Obvykle by se ale měla pohybovat okolo tisícikoruny. Počítejte také s cenou za měření emisí, která se pohybuje ve stejném rozmezí. Na stanici technické kontroly proto vyrazte minimálně s 2 500 Kč v peněžence.

Jaký je průběh STK? Co všechno se kontroluje?

Bezprostředně po příjezdu na stanici je provedena identifikace vozidla. Ověřuje se registrační značka, VIN a stav tachometru. V rámci toho budete dotázáni na dokumentaci k vozu. Následná kontrola bude zaměřena na důkladné prověření brzdné soustavy, její účinnosti, stejnoměrnosti a technického stavu. Kontrolováno bude také řízení, podvozek, karoserie, osvětlení a celkový stav vozu. V neposlední řadě se technik provádějící kontrolu zaměří také na kola a pneumatiky.

Čeká vás opakovaná STK?

Co když na STK neprojdete? Při každé kontrole jsou méně závažné závady zapsány do protokolu o kontrole a je samozřejmě dobré je vyřešit. Není to ale vaše povinnost. Opačná situace nastává v případě, že při technické kontrole budou zjištěny vážné závady.

V tomto případě bude způsobilost k provozu vozu odebrána, resp. dostanete ji pouze na 30 dní, což je lhůta, kterou máte na to, abyste auto nechali opravit a dostavili se s ním na opakovanou technickou kontrolu. S STK na 30 dní můžete normálně vyrazit na komunikaci.

Postup opakované STK se liší od postupu provádění řádné STK. Zaměřuje se totiž výhradně na nalezené a opravené závady. Pokud projdete, zajistíte si prodloužení STK na auto. Velmi závažná nebezpečná vada vede k tomu, že auto ztrácí právo jízdy a je nutné mu ze servisu zajistit odtah.

Protokol o STK si pečlivě uschovejte

Výsledkem STK je protokol o technickém stavu vozidla. Ten si pečlivě uschovejte, protože jej sebou budete muset vzít na další kontrolu za 2 roky. Stejné je to i s protokolem o měření emisí.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Garáž

Autor: Adam