Bazén už máte, na řadě je jezírko

Hledáte způsob, jak ze své zahrady udělat skutečnou oázu klidu, ve které přijdete na jiné myšlenky? Tipů a rad, jak si zpříjemnit pobyt na zahrádce je celá řada, ale nic nezapůsobí tak, jako zahradní jezírko. Voda je živel, který člověka fascinuje od nepaměti. Potřebujeme ji k životu a do jisté míry se nám ji podařilo zkrotit. Stavíme přehrady, využíváme ji k výrobě elektřiny a ve volném čase si rádi zaplaveme. Pohled na klidnou hladinu v nás vzbuzuje pocit klidu a harmonie a šumění říčky je tou nejkrásnější hudbou pro naše unavené uši. Udělejte si radost a dopřejte vaší zahradě dominantní prvek, který se stane terčem obdivu. Jezírko si zamilujete vy i vaše děti a budete vyhledávat chvíle, které u něj můžete strávit.

Realizace jezírka nemusí být náročná

Zahradní jezírka nejsou žhavou novinkou, která se zatím v magazínech o moderní zahradě ani neohřála. Naopak, lidé si staví jezírka od nepaměti – budovali si je starověcí králové, kteří vládli před několika tisíci lety, stejně jako monarchové z minulých století. Jezírka se stala neodmyslitelnou součástí zámeckých parků a botanických zahrad a stejně tak se mohou stát i na té vaší. Realizace jezírka není náročná a nemáte-li obě ruce levé, dost možná ji zvládnete svépomocí. Na internetu je celá řada tipů, které vám se stavbou pomohou. Mezi nejdůležitější prvky patří kvalitní podklad (fólie), který zamezí vsakování vody do půdy. Ten si můžete objednat z pohodlí domova za nižší ceny, než v kamenných prodejnách.

Jezírko žije

Kouzlo jezírek spočívá v jejich variabilitě. Žádné jezírko není stejné a s trochou představivosti si na své zahradě vytvoříte unikát, který jinde nenajdete. Je jen na vás, zda jej stylizujete do podoby populárních japonských jezírek, nebo se vydáte zcela jiným směrem. Jezírko můžete ozdobit celou řadou vodních rostlin, leknín a dekorací, které změní vodní plochu k nepoznání. Jezírko je živý organismus a nepotrvá dlouho, než se do něj nastěhují žáby a další typičtí nájemníci. V posledních letech jsou velmi populární i koupací jezírka, ve kterých se můžete osvěžit. Není nic příjemnějšího, než se zchladit v přírodním koupališti, které je prosté jakékoliv chemie.

Publikováno: 25. 06. 2012

Kategorie: Zahrada

Autor: Adam

Tagy: jak udělat zahradní jezírko | jezírka | jezírko | koupací jezírko | zahradní jezírko