Vybíráme střešní krytinu: Je lepší betonová, nebo pálená taška?

Ať už máte v plánu stavět, nebo rekonstruovat, střecha je vizitkou každého domu. Výběr střešní krytiny není radno podcenit, ale není snadné se rozhodnout mezi betonovou a pálenou taškou. Různé zdroje informací však tvrdí něco jiného, což situaci mírně komplikuje. Abychom vám rozhodování usnadnili, připravili jsme pro vás objektivní výčet všech podstatných vlastností obou materiálů.

Odolnost na prvním místě

Střecha to nemá jednoduché, protože musí snášet extrémní výkyvy počasí. Během letních veder čelí vysoké teplotě a v zimě zase třeskutým mrazům. K nejodolnějším materiálům bezesporu patří preferovaná betonová taška, která vydrží více než pálená či keramická taška z jílu a hlíny. V praxi samozřejmě záleží na konkrétním výrobku. Beton je sice obecně odolnější, ale pouze za předpokladu dodržení přísných technologických postupů při výrobě.

Střecha, která vydrží dlouhé roky

Když už do střechy investujete nemalou částku, předpokládáte, že po mnoho let vydrží v původním stavu a nebudete se muset o nic starat. V tomto směru vám pomůže pouze pečlivá selekce výrobců. Chcete-li, aby krytina měla dlouhou životnost, sáhněte po kvalitním a prověřeném systému. Jiným směrem cesta nevede. Na oba typy tašek bývá poskytována záruka na 30 let. Tip: Přečtěte si, proč vybrat betonovou tašku z pohledu blogerky.

Zvládne to váš krov?

Výběr střešní krytiny podmiňuje několik faktorů, mezi které patří také nosnost střešní konstrukce (krovu). V rámci rekonstrukce staršího domu může být lepší volbou lehčí pálená taška, protože není jisté, že by krov ustál těžší beton. Raději se proto obraťte na odborníky a nechte si prověřit, zda je beton pro stávající konstrukci přípustný. Hmotnostní rozdíly moderních krytin však nejsou tak výrazné jako kdysi. Hmotnostně jsou velice podobné.

Beton i pálená taška mají podobné vlastnosti

Při výběru střešní krytiny nesmíte zapomenout na tepelněizolační a zvukověizolační vlastnosti. Přeloženo do srozumitelné řeči jde o schopnosti zachycení tepla a zvuku. V těchto „disciplínách“ jsou výkony betonové a pálené tašky srovnatelné. Na výsledek má vliv také použitá izolační vrstva. Mohlo by se vám hodit: Jak ušetřit na stavbě střechy?

Na tvaru střechy záleží

Některé typy tašek se hodí pouze na střechy s určitým sklonem a tvarem. V případě klasické sedlové střechy se žádná omezení nekladou a můžete si vybrat mezi betonovou, nebo pálenou taškou. Jednotliví výrobci samozřejmě uvádí nejvyšší možný sklon, který je třeba respektovat. Měli byste vědět, že realizace střehy z betonových tašek je obvykle méně pracná, protože se ukládají snadněji. Je to dáno menšími postranními vodními zámky a absencí příčných vodních zámků u betonky. Opět však záleží na provedení konkrétní krytiny. Někteří výrobci nabízí tvarově srovnatelné pálené tašky.

Je levnější betonová, nebo pálená taška?

Nemá smysl si nalhávat, že na ceně nezáleží. Jen málokdo se při výběru střešní krytiny nerozhoduje také podle ceny. Až o 30 % levnější bývají betonové tašky a je jen na vás, nakolik tento rozdíl shledáte jako zásadní. Raději se však zaměřte na odolnost a životnost, protože z dlouhodobého hlediska ušetříte díky těmto vlastnostem.

Tak která je lepší?

Samozřejmě nelze tvrdit, že každá betonová taška je vždy lepší než pálená. Většinou jsou naopak rozdíly zanedbatelné a v praxi rozhoduje kvalita konkrétního výrobku. Betonová střešní krytina je levnější, méně náročná na realizaci a díky snadné pokládce se hodí i pro rekonstrukce. Pálená taška je nabízí dokonalé vodní zámky proti zatékání a hodí se na střechy, u kterých jsou kladeny přísné požadavky na nestárnoucí estetickou hodnotu a technickou dokonalost.

Publikováno: 06. 02. 2017

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Adam

Tagy: pálená nebo betonová taška