S kamny lze ušetřit nemalé peníze

Ceny energií jdou neustále nahoru a alespoň v blízké budoucnosti není naděje na nějakou větší změnu k lepšímu. Proto hledají Češi různé možnosti, jak ušetřit na spotřebě. Jednou z těch nejschůdnějších je koupě klasických krbových kamen. Nejsou vhodná sice do každé domácnosti, ovšem tam, kde je jejich instalace možná, mohou udělat hodně užitečné práce.

Je nezbytné koupit vhodný model

Dřevo jakožto palivo se už používá od doby kamenné. Je tedy více než prověřené. Navíc se dá pořídit i docela levně. Dřevo, na rozdíl od plynu či elektřiny, nikdo nevypne ani razantně nezdraží. Díky tomu se vytápění krbovými kamny rozhodně vyplatí. Aby ta ovšem fungovala podle předpokladů, je potřeba koupit vhodný model. Každý má totiž trochu jinou výhřevnost. Některé typy jsou proto vhodnější do menších garsonek, jiné dokáží vytopit i velkých rodinný domek. Hodně samozřejmě záleží také na rozvodech a použitém dřevu. Ne každý špalek, co se válí u cesty, je vhodný k topení. Správnou výhřevnost by měl určit prodejce podle údajů o bydlišti. Hlavní je samozřejmě velikost pokojů.

Instalace

Po koupi kamen je potřeba jejich instalace. Tu by měl vždy provádět profesionál, nicméně často se tak neděje. Jedná se o chybu, jelikož kamna mohou po špatném zapojení také docela dobře bouchnout. Tento scénář může nastat i v případě, kdy nejsou náležitě čištěna, což mimo jiné platí i o kouřovodu. Kouřovody jsou víceméně ocelové trubky, skrze které odchází zplodiny vzniklé ze spalování přes pokoj až do komína a ven z domu. Vyrábějí se jak z klasické, tak i z nerezové oceli. Co se vizuálních kvalit týče, klasická ocel je lepší. Na druhou stranu zase nevydrží tolik jako nerez. Proto se doporučuje klasiku nechat v domácím prostředí pěkně pod střechou, zatímco nerezové kouřovody vést venku. Voda ani jiné přírodní živly na ně totiž nemají tak zdrcující vliv.

Publikováno: 01. 06. 2022

Kategorie: Ostatní

Autor: Adam