Skvělé tipy

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB): Co byste měli vědět o „energetickém štítku“?

Máte v plánu prodej nebo pronájem nemovitosti? V tom případě se neobejdete bez průkazu energetické náročnosti budov (PENB). Nejde přitom o žádnou novinku, zákon nařizující tuto povinnost stavebníkům, vlastníkům budov a společenstvím vlastníků jednotek vstoupil v platnost již na počátku roku 2009. V letech následujících však proběhly novelizace, které pravidla upřesňují. Podrobnosti se dozvíte v následujících řádcích.

Co je to průkaz energetické náročnosti budov?

Průkaz energetické náročnosti budovy (často zvaný jako energetický štítek budovy) slouží k vyhodnocení energetické náročnosti nemovitosti. Udává energie, které budova spotřebovává při běžném provozu a řadí ji do příslušné třídy (nejúspornější A – energeticky nejnáročnější G). V podstatě jde o podobný princip jako tomu je u elektrických spotřebičů.

penb

Kdo se bez PENB neobejde?

Průkaz energetické náročnosti budovy si musí povinně obstarat každý vlastník novostavby, ale také lidé, kteří stávající nemovitost pronajímají nebo ji výrazněji renovují. Výraznější renovace znamená stavební úpravy min. 25 % plochy objektu, tedy například zateplení, rekonstrukce střechy, výměna oken a dveří apod.

Energetický štítek je nezbytný také při pronájmu a prodeji nemovitosti. Pronajímatel/prodejce, který si PENB neobstará, se vystavuje riziku pokuty ve výši až 100 tis. Kč. Právnické osoby mohou být pokutovány ve dvojnásobné výši. Povinnost se samozřejmě týká také bytů a kanceláří.

Kde získat energetický štítek?

Ať už jste v pozici stavitele, pronajímatele nebo prodejce, nepodceňujte význam energetického štítku budovy. Vzhledem k pořizovací ceně průkazu je riziko vysoké pokuty naprosto zbytečné. Navíc si ho můžete objednat online, aniž byste museli někam chodit. Využijte službu ChciPrukaz.cz, vyplňte poptávku a vyčkejte, než se vám ozve některý z pracovníků. Vyřízení průkazu s desetiletou platností trvá minimálně tři dny.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba plastových oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové vchodové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení? Prohlédněte si připravované novostavby Praha 6 od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.