Nenechte dům napospas zlodějům - nejen během letních prázdnin

Už delší dobu se chystáte na delší dovolenou? Jistě na ni máte nárok, jen si dejte pozor na to, zda se bez vás obejde vaše domácnost. Respektive bude vám ji mít kdo pohlídat? V dnešní době si musíme na své věci dávat pozor více, než kdy dříve a nezapomenout na to, že bytaři nikdy nespí. Zlodějíčci, ale i organizované gangy přesně vytipovávají byty, kde se momentálně nikdo nenachází a dokonale je vybílí. Chcete vědět, jak se dá proti vloupání bránit a zabezpečit své finance a majetek? V prvé řadě je dobrý nápad dbát na prevenci a pořídit si kvalitní bezpečnostní zámky. Ty se dají koupit již od dvou či třech tisíc korun a dají se odemknout jen speciálním klíčem. Oblíbené jsou trojhranné varianty, které jdou napodobit velmi špatně. Pro profíky samozřejmě není problém otevřít i bezpečnostní zámky, případně vypáčit celé dveře. Vyplácí se nechat zalít futra betonem a znemožnit tak páčení. Ale protože si zloděj vždycky najde cestu, musíte myslet i na situaci, že se dostane dovnitř. V dnešní době není problém koupit bezpečnostní čidla a kamery, které automaticky odešlou videonahrávku s pachatelem na váš mobilní telefon či automaticky alarmují policii. Tyto „hračičky“ nejsou dvakrát levné, ale pokud máte v bytě či domku drahé vybavení, vyplatí se. Samozřejmostí by mělo být i pojištění domácnosti, pro případ, že nepomohou bezpečnostní zámky, ani kamery. Sledujte rubriku pozorně a najdete tipy na pojištění, které se vám bude hodit.

1. Zajistěte dveře

Nepomáhejte zloději projít dovnitř vchodovými dveřmi (34 % z nich to udělá!). Zkontrolujte všechny venkovní dveře a ujistěte se, že jsou pevné, panty jsou chráněné a - pokud mají vaše dveře otvor na poštu - že se přes něj někdo nemůže dostat, aby dveře odemkl. Pokud se stěhujete do obydlí, kterému dříve říkal domov někdo jiný, vyměňte zámky dveří. Tak nebudete mít venku cizí lidi s klíčem od vašeho domu a můžete se ujistit, že vaše zámky jsou nejlepší na trhu. Zde je několik rychlých posil, které doporučujeme, abyste tyto důležité vstupní dveře mohli posílit.
  • Nainstalujte zámek.
  • Přidejte úderník.
  • Upgradujte na inteligentní zámky.
  • Zvyšte zabezpečení pomocí videozvonku.

2. Zamkněte okna

Dveře a okna jsou nejčastějším místem vstupu zlodějů. Bohužel zámky na oknech od výrobců nejsou vždy účinné - a někdy jsou vyloženě chatrné. Pokud se vám vzhled okenních západek nelíbí, posilte zabezpečení zámky nebo pákami na klíč. Nemusíte se však zastavit jen u toho. Máme pro vás několik dalších dobrých nápadů, které vám pomohou zajistit okna proti vloupání.
  • Zpevněte sklo bezpečnostní okenní fólií.
  • Nainstalujte snímače rozbití oken nebo skla.
  • Přidejte okenní mříže.
  • Vysaďte pod okny v prvním patře pichlavé keře (ale nezapomeňte je zastřihnout).

3. Rozsvěcujte, kde se dá

Vandalové, zloději a další pachatelé nemají rádi, když jsou středem pozornosti. Udržujte padouchy na uzdě pomocí dostatečného venkovního osvětlení. Umístěte světla kolem předního a zadního dvora, podél cest a v blízkosti garáže a dalších venkovních staveb. Nejenže se vetřelci budou bát, ale také snížíte riziko, že cestou po schodech před domem zakopnete. Díky těmto tipům bude vaše venkovní bezpečnostní osvětlení ještě účinnější.
  • Používejte světla aktivovaná pohybem.
  • Šetřete energii pomocí světel na solární pohon.
  • Nastavte venkovní světla na časovač.

4. Nastavení bezpečnostního systému

Váš nový domov by měl mít nějakou formu bezpečnostního systému, ať už se jedná o základní systém pro kutily, nebo o systém s profesionálním sledováním a domácí automatizací. V současné době existuje spousta možností zabezpečení domova pro každý rozpočet a každou úroveň ochrany. Chcete-li si vybrat systém, který vám bude vyhovovat, zhodnoťte potřeby svého okolí a svého domu. Můžete se obrátit na místní policejní oddělení, které vám poskytne statistiky kriminality v okolí a pomůže vám provést vyhodnocení zabezpečení vašeho domu.

5. Nezapomeňte na garáž

Tento vstupní bod do vašeho domu je u pachatelů stále oblíbenější. A i když se do vašeho domu nedostanou, je pravděpodobné, že v garáži máte uloženo spoustu dobrých věcí. Zvykněte si zamykat všechny dveře do garáže - vnitřní i vnější. Můžete také zvážit, zda si v domě nenechat otvírač garážových vrat. Tak ho zloděj nemůže vzít z vašeho auta. A pokud k otevření garáže používáte bezpečnostní kód, ujistěte se, že ho držíte v tajnosti a nikdy ho nezadáváte před doručovateli, sousedy nebo kýmkoli jiným. Zde je několik dalších snadných způsobů zabezpečení garáže.
  • Upgradujte na chytré otevírání garážových vrat.
  • Zakryjte okna, abyste skryli dobroty uvnitř.
  • Zabezpečte garážová vrata dalšími zámky.
  • Používejte domácí automatizaci - a už nikdy nenechávejte garážová vrata otevřená.