Skvělé tipy

Lazura NORDEN: Efektivní ochrana dřeva „made in Sweden“

Dřevo je náchylné na působení dvou faktorů. Škodí mu UV záření, protože rozkládá lignin pojící jednotlivé dřevní buňky. Neprospívá mu ani vlhkost, která vytváří ideální prostředí pro rozvoj dřevokazných hub a plísní. Má-li být dřevo efektivně chráněno, musí se ochrana zaměřit na prevenci před těmito faktory.

Jak chránit dřevo před vnějšími vlivy?

Způsobů, jak chránit dřevo, je hned několik a pro dosažení co nejlepšího výsledku by měly být vzájemně kombinovány.

Vše začíná u konstrukční ochrany – mechanickém přizpůsobení dřevěných dílů. Na konstrukci by se neměla zadržovat voda a plochy by proto měly mít sklon alespoň 15 stupňů. U některých konstrukcí však sklon logicky nelze dodržet, protože je vyžadována rovná plocha.

Dalším důležitým aspektem ochrany jsou hrany. Měly by být zaoblené, protože u ostrých hran dochází velmi brzy k poškození celistvosti nátěrů.

Posledním kamínkem mozaiky jsou ochranné nátěry, které poskytují chemickou a fyzikální ochranu. Nátěr musí dřevo ochránit před biologickým napadením i vlhkostí.

Jak vybrat správný nátěr?

Volba ochranného nátěru podléhá několika kritériím. Podstatný je způsob konstrukce daného stavebního dílu, místo a způsob použití. Nevhodně zvoleným nátěrem dřevu spíše ublížíte než prospějete.

Lazury na dřevo se obecně dělí na:

tenkovrstvé – dobře vsakují do dřeva a poté vytváří pružnou a poměrně prodyšnou vrstvu. Často mají ochranný UV filtr.

silnovrstvé – film je silnější, ale bez UV ochrany.

V rámci ochrany dřeva v exteriéru hraje roli také typ konstrukce – respektive to, zda jde o tvarově stálou nebo nestálou konstrukci.

Ošetřit tvarově stálou konstrukci je snadné – obvykle ji lze natřít ze všech stran a zabránit tomu, aby do dřeva pronikala vlhkost. Jenomže po letech se dovnitř voda přesto dostane, ale přes silnovrstvý film se neodpaří. Film pak kvůli tlaku páry praská a loupe se. Oprava je finančně nákladná.

Proto se do popředí dostávají nátěry používané pro konstrukce tvarově nestálé. Během deště se sice do materiálu voda dostane, ale tenkovrstvá lazura na povrchu nevytvoří neprostupný film, takže se vlhkost vypaří, aniž by došlo k porušení nátěru.

Colorex Norden – záchrana ze Švédska

I na český trh se dostala novinka od švédského výrobce Colorex – tenkovrstvá lazura NORDEN. Hodí se pro všechny typy dřeva a mimo to, že poskytuje vynikající ochranu, zvýrazňuje kresbu materiálu.

Lazura Norden vytváří vodoodpudivý povrch, ale zároveň umožňuje bezproblémový odchod vnitřní vlhkosti. Zkušebna SYNPO Pardubice vyhodnotila, že výrobek patří k absolutní špičce na trhu. Výrobce pro střední Evropu snížil původní lesk do polomatu a odladil 10 klasických přírodních odstínů. Výsledek stojí za to!

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba plastových oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové vchodové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení v Praze? Prohlédněte si připravované etapy oblíbených bytových projektů od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.