Kupujeme víkendovou chatu aneb na co si dát pozor?

Každý z nás preferuje jiný životní styl a zatímco někteří nedají dopustit na městský život v bytě, jiní by svůj domek na vesnici ani za nic. Pak jsou mezi námi tací, kteří sice po bydlení na klidném a pokud možno opuštěném místě touží, ale vzhledem k pracovním povinnostem jim nezbývá, než do důchodu setrvat poblíž civilizace. Patříte-li mezi ně i vy, vyřešte své dilema šalamounsky – pořiďte si víkendovou chatu!

Nabídek je spousta, stačí si vybrat

Pokud si nemůžete dovolit opustit město, ale přesto ve skrytu duše toužíte po zázemí někde v podhůří, bude pro vás chata tím správným řešením. Inzerátů na téma prodej chaty je na internetu spousta a nechcete-li ji kupovat přes realitku, vyzkoušejte inzerci typu annonce.cz apod. Právě na internetu narazíte na prodej nemovitostí nejrůznějšího charakteru – od roubenky až po moderní chatu, která si svou výbavou nezadá s novostavbami. Máte-li vytipovanou lokalitu, můžete se na objekt na prodej zeptat někoho z místních. Vysněnou chaloupku pravděpodobně najdete velmi rychle, ale předtím, než podepíšete smlouvu, nezapomeňte na několik důležitých věcí.

Nebudete se na chatě nudit?

Nekývejte na první lákavější nabídku a ujasněte si své priority. Budete-li chtít na chatu dojíždět pravidelně, neměla by být dále než cca 50 km od vašeho bydliště, případně 100 km po dálnici. Poprvé vám delší doba dojíždění vadit nebude, ale dříve nebo později vás několik hodin v autě otráví natolik, že na chatu přestanete pravidelně jezdit. Hodina cesty je tak akorát. Nezapomeňte zohlednit ani své záliby a koníčky. Lyžaři ocení bezprostřední blízkost sjezdovky, houbaři zase přilehlý les apod. Nejste-li si jistí, zda je vybraná lokalita ta pravá, vyzkoušejte v daném místě pronájem chaty a budete mít jasno.

Důvěřuj, ale prověřuj

Ve vlastním zájmu se nezapomeňte informovat na příslušném Obecním úřadě o případných budoucích změnách v územním plánu. Předejdete tak nepříjemnému překvapení, kdy vám pár metrů před chatou začne vyrůstat nová továrna nebo dálnice. Zda se na nemovitost nevztahuje zástavní právo nebo jiné závazky zjistíte na katastrálním úřadě. Nepatříte-li mezi odborníky na nemovitosti, nezapomeňte si s sebou jednoho vzít na prohlídku (např. stavaře). Upozorní vás na případné problémy a poradí vám, zda je adekvátní požadovaná cena.

Publikováno: 08. 05. 2013

Kategorie: Reality

Autor: Adam

Tagy: chata | chaty annonce | jak kopit chatu | prodej chaty | pronájem chaty