Jak pečovat o litinové nádobí?

Začínáte vařit na litinovém nádobí? Děláte dobře. Litina je totiž považována za nejlepší a nejzdravější materiál pro vaření. Mnohé z nás však odrazuje poněkud specifičtější péče o litinové nádobí. Nemusíte se ale obávat. Je to snadnější, než se na první pohled zdá. Litinové nádobí může mít podobu čistě litinového nádobí, anebo litiny opatřené dalšími vrstvami či povrchovou úpravou. Specifickou péči vyžaduje především nádobí z čisté litiny. Jak o něj pečovat?

Zapomeňte na běžnou péči o nádobí. Přestaňte zejména odmašťovat

Už před prvním použitím potřebuje nádobí z litiny umýt a ošetřit. Nesahejte ale po žádných saponátech, ani po abrazivních prostředcích. K mytí vždy použijete pouze jemnou houbičku, jemný kartáček nebo hadřík. Nové litinové nádobí důkladně opláchnete v horké vodě, a pak jej natřete olejem. Postačí běžný kuchyňský rostlinný olej – řepkový či slunečnicový. Olejem se ošetřuje zejména vnitřní část nádobí. Olej nalijte do pánve či hrnce, rozetřete pečlivě po vnitřním povrchu, zahřejte, a následně zbytek setřete papírovou utěrkou. Optimální je před první použitím litinového nádobí postup zopakovat třikrát po sobě.

Litinové nádobí neodmašťujte po žádném vaření

Nádobí z litiny se neodmašťuje. Materiál totiž nemá povrchovou úpravu, a i když je litina vůči korozi odolná přirozeně, platí to jen do určité míry. Aby tedy litinové nádobí nekorodovalo, je potřebné jej ošetřovat olejem a neodmašťovat. Saponát a chemické mycí prostředky nahradí hodně horká voda. Mnohdy ale není zapotřebí nádobí mýt vůbec a postačí jeho pečlivé vytření papírovou utěrkou. Pokud potřebujete z litiny odstranit přichycené zbytky po vaření, na skutečně krátkou chvíli nechte nádobí odmočit. Po zhruba 15 minutách zbytky odstraňte jemnou houbičkou, nebo velice jemným kartáčem. Litinové nádobí rozhodně nepatří do myčky. Agresivní mycí prostředky i dlouhé působení vody a vlhka způsobí jeho korozi.

Pozor na teplotní šoky

Rozžhavenou pánev nikdy zprudka neochlazujte pod studenou vodou. Mohlo by dojít k poškození nádobí a litina by praskla. Raději se naučte litinu ošetřovat vždy teplou nebo horkou vodou.

Zrezivělo vám litinové nádobí? Nevadí, pomoci mu lze snadno

Optimální je, aby k rezivění vůbec nedošlo. Nádobí je proto nutné skladovat v suchu a optimálně zakonzervované, tedy ošetřené olejem. Pokud dojde k zrezivění, je možné nádobí umýt horkou vodou, vysušit a natřít olejem. Rez se snadno odstraní. Jestliže není nádobí jinak znečištěno, mytí před ošetřením olejem zcela vynechte. TIP: Skvělé informace o péči, ale i o využití litinového nádobí, najdete na těchto stránkách

Publikováno: 06. 05. 2019

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam