Dřevostavba versus zděný dům: Jak se rozhodnout?

Obsah článku:
  1. Cihlový dům
  2. Dřevostavba
Zděný systém staveb má v Česku dlouholetou tradici a ještě dnes se pro něj rozhoduje většina lidí, jež se rozhodnou stavět dům. I přesto však mnoho z nich objevuje kouzlo dřevostaveb. Jak se mezi těmito dvěma možnostmi správně rozhodnout? Který způsob je rychlejší a méně finančně náročný? A kde se bude vaší rodině lépe a spokojeně žít?

Cihlový dům

Základním stavebním materiálem pro zděný dům je klasická pálená cihla. Vyniká svými skvělými akustickými vlastnostmi a po dostavění má menší náchylnost k dotvarování. Navíc je poměrně odolná. Co se však týče samotné stavby, je energeticky náročná a v otázce životního prostředí zatěžuje okolí mnohem více než jiné typy staveb. Je také časově náročná. Pokud chcete bydlet co nejdříve, se zděným domem to nebude možné. Celá konstrukce musí totiž přes zimu odpočívat a vymrznout. Proč? Dlouhým otevřením stavby zabráníte praskání zdiva a případné plísni, která by se mohla po dokončení objevit. Při snaze urychlit celý tento proces se může dokonce nenávratně poškodit celá konstrukce. Počítejte tak s tím, že zděný dům vám spolkne mnohem více času i financí, než jiné varianty.

Dřevostavba

Montáž dřevostavby je otázkou několika málo týdnů. V praxi to znamená, že do nového domova se můžete stěhovat třeba již za dva až tři měsíce. Jedná se o suchou stavbu – v podstatě se dům jen poskládá z předem připravených panelů. Návrhy projektů rodinného domu jsou přitom různorodé, bydlet můžete v patrovém domě nebo nízkém bungalovu, to vše záleží na typu pozemku. Nezanedbatelné jsou také celkové náklady na vytápění. Zatímco u zděného domu můžete ročně protopit až 40 tisíc, dřevostavba tyto náklady stáhne více než na polovinu. U nízkoenergetického domu je to ještě méně. Mezi nevýhody potom můžeme počítat vyšší nároky na požární bezpečnost a menší odolnost vůči živelným pohromám. Pokud však nebydlíte v oblasti tornád nebo přímo u velké řeky, nemusíte si s tím dělat žádné starosti.

Publikováno: 25. 02. 2019

Kategorie: Reality

Autor: Adam