Finance

Dražba nemovitostí v exekuci: Možná i vaše cesta k vlastnímu bydlení

Ceny nemovitostí rostou navzdory koronakrizi. Výjimkou je bydlení v periferijních oblastech měst, ale ani v případě tohoto segmentu nelze hovořit o výraznějším poklesu tržní ceny. Zájemce o koupi tak musí rozbít nadité prasátko nebo se uvázat bankovní instituci, jež svolí s financováním hypotéčním úvěrem. Jenomže ani to nemusí stačit. Pokud se vám stále nedaří dosáhnout vysněné mety a hledáte způsob, jak byt či dům získat výhodněji, seznamte se s dražbou nemovitostí v exekuci. Jak probíhá a kdo se jí může zúčastnit? Všechny důležité informace na téma dražba a exekuce nemovitosti najdete v tomto článku,

Co je dražba nemovitostí?

Exekuce neboli vykonávací řízení je nucený výkon exekučního titulu. Ve zkratce jde o proces, v rámci kterého soudní exekutor vymáhá dlužnou částku tak, jak mu umožňuje zákon. V mnoha případech končí nuceným prodejem nemovitosti v rámci dražby. Paradoxně tedy exekuce nemovitostí představuje šanci pro zájemce o koupi levnějšího bydlení.

Proč však dražba nemovitostí v exekuci budí značný zájem veřejnosti, když je standardní nabídka na trhu s realitami poměrně obsáhlá? Důvodem je samozřejmě úspora. Byty, domy, ale také pozemky, rekreační objekty i komerční prostory se v rámci dražby prodávají výrazně pod cenou.

Má dražba nemovitostí nevýhody?

Nemovitosti se v dražbě prodávají až o desítky procent levněji, než kolik činí jejich běžná tržní cena. Za kolik se ve finále prodá, logicky záleží na atraktivitě konkrétní položky, respektive na počtu zájemců a jejich ochotě přihazovat. V praxi se může stát, že se částka dorovná nebo i předčí tržní cenu. V případě některých nemovitostí je naopak zájem menší a mnohdy putují do dalších jednání, kdy se začíná dražit na ještě nižší částce. Při páté dražbě dokonce na 25 % výsledné ceny.

Kde dražba probíhá a kdo se jí může zúčastnit?

Exekutorský úřad vždy upřesňuje informace o termínu a způsobu konání v rámci tzv. dražební vyhlášky. Dražba nemovitostí se může konat za přímé i nepřímé účasti zájemců. V případě nepřímé účasti hovoříme o elektronické dražbě, jejíž průběh je prakticky totožný.

Dražby nemovitostí se může zúčastnit každá zletilá fyzická nebo právnická osoba, jež splníx podmínky stanovené zákonem 26/2000 Sb. o veřejných dražbách a zákonem 186/2006 Sb. insolvenčního zákona.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Česká dřevěná okna

Nechte si vyrobit moderní dřevěná okna na míru vašeho domova.

Pro krásnější bydlení

V e-shopu interie.cz pořídíte moderní záclony, závěsy i další bytový textil za akční ceny!

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové vchodové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.