Dražba nemovitostí v exekuci: Možná i vaše cesta k vlastnímu bydlení

Cen

Exekuce neboli vykonávací řízení je nucený výkon exekučního titulu. Ve zkratce jde o proces, v rámci kterého soudní exekutor vymáhá dlužnou částku tak, jak mu umožňuje zákon. V mnoha případech končí nuceným prodejem nemovitosti v rámci dražby. Paradoxně tedy exekuce nemovitostí představuje šanci pro zájemce o koupi levnějšího bydlení.

Proč však dražba nemovitostí v exekuci budí značný zájem veřejnosti, když je standardní nabídka na trhu s realitami poměrně obsáhlá? Důvodem je samozřejmě úspora. Byty, domy, ale také pozemky, rekreační objekty i komerční prostory se v rámci dražby prodávají výrazně pod cenou.

Nemovitosti se v dražbě prodávají až o desítky procent levněji, než kolik činí jejich běžná tržní cena. Za kolik se ve finále prodá, logicky záleží na atraktivitě konkrétní položky, respektive na počtu zájemců a jejich ochotě přihazovat. V praxi se může stát, že se částka dorovná nebo i předčí tržní cenu. V případě některých nemovitostí je naopak zájem menší a mnohdy putují do dalších jednání, kdy se začíná dražit na ještě nižší částce. Při páté dražbě dokonce na 25 % výsledné ceny.

id=

Publikováno: 15. 05. 2021

Kategorie: Finance

Autor: Adam