Na co si dát pozor při výběru ČOV?

Vlastníte nemovitost, která nemá napojení na obecní kanalizaci a rozhodli jste se, že vyřešíte odvod odpadní vody prostřednictvím domovní čistírny odpadních vod (ČOV)? Ať už jde o objekt, který provozujete nebo obýváte trvale, nebo naopak rekreační chatu, čistírna je bezesporu správná volba. Její jedinou "nevýhodou" je vyšší pořizovací cena oproti žumpám a septikům, nicméně díky pozitivním vlastnostem souvisejícím s provozem určitě nebudete investice litovat. V následujících řádcích se dozvíte, jak vybrat ČOV a co byste o ni měli vědět.

Na jakém principu funguje ČOV?

Domovní čistírna odpadních vod má podobu několika samostatných nádrží (nejčastěji dvou až tří), kde se ukládá odpadní voda. V první fázi dochází k odstranění hrubých nečistot a poté k biologickému čištění, v rámci kterého se mikroorganismy postarají o rozklad nebezpečných substancí na zdravotně nezávadné látky. Poslední fáze je separační – od vody se oddělí kal, který v jejích útrobách zůstane a musí se pravidelně (cca jednou ročně) vyvážet.

Čistírnu vybírejte podle počtu obyvatel

Při výběru čistírny musíte zohlednit především počet lidí, kteří v objektu trvale pobývají. ČOV se vyrábí v mnoha různých provedeních, a to pro domácí i komunální využití. Pro potřeby průměrné domácnosti stačí menší čistička, která je určena pro 2 – 4 osoby, případně 2 – 6 osob. Výhodou ČOV je snadná instalace. Rozhodnete-li se pro montáž svépomocí, vyberte si model, který bude mít dostatečně nízkou hmotnost a kompaktní rozměry. Zároveň je žádoucí, aby čistírnu nebylo nutné obetonovávat. Snažte se vybrat čistírnu, která má pochozí víko.

Nejúspornější je biologická ČOV

Nejnižší provozní náklady mají biologické ČOV, které nemají mechanické rotory a česle. O pohon se stará pouze kompresor se spínacími hodinami a spotřeba je zanedbatelná. Prodejce by vám měl podrobně vysvětlit montáž i provozování. Samozřejmostí je také manuál, ve kterém jsou tyto instrukce obsaženy.

Z dlouhodobého hlediska je provoz čistírny odpadních vod úspornější než žumpa a septik. Slabinou mohou být bakterie, které se starají o čištění vody. Snažte se proto nepoužívat vysoce agresivní mycí prostředky, které by mohly bakterie zahubit. Výrobci zároveň doporučují, aby čistírna nebyla delší dobu mimo provoz.

Nechte si poradit od profesionálů z GONAP

A teď to nejdůležitější – pokud si stále nevíte rady, obraťte se na profesionály, kteří vám rádi doporučí optimální řešení. Mezi ty nejlepší patří GONAP spol s. r.o., která dlouhodobě spolupracuje s předními odborníky při vývoji a inovacích.

GONAP nabízí špičkové čistírny odpadních vod pro domácí i komunální využití, ale v nabídce najdete také septiky, nádrže, přečerpací jímky a zemní filtry. Chcete-li se dozvědět další informace, navštivte www.gonap.cz.

Publikováno: 15. 04. 2015

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam

Tagy: čistírny odpadních vod | čov bakterie | jak vybrat ČOV