Stylové příslušenství

Jak vybrat zahradní nábytek, aby vám dobře sloužil?

Sníte o pohodovém posezení na terase či na zahradě? Sen si můžete snadno splnit – pořiďte si venkovní nábytek a realizujte svůj odpočívací koutek, kde se budete pravidelně scházet se svými nejbližšími. Co byste měli o zahradním nábytku vědět?

Než se vydáte na nákupy…

Aby vám zahradní nábytek mohl dobře sloužit, musíte si předem ujasnit, jaké vlastnosti od něj vyžadujete. K rozhodujícím kritériím patří umístění – máte k dispozici zakrytou terasu, polootevřený altán, nebo jen plácek bez jakéhokoliv zastřešení? Pokud bude nábytek vystaven působení okolních vlivů (především dešti), logicky by měl být dostatečně odolný.

Umístíte-li nábytek pod střechu, dostanete na výběr z mnohem širšího spektra materiálů včetně těch choulostivějších.

K nejodolnějším materiálům vhodným i na otevřenou terasu patří hliník, nerez, kvalitní plast a umělý ratan.

Zamyslete se také nad plánovaným způsobem využití. Budete-li u zahradního nábytku pravidelně stolovat, měl by danému použití odpovídat výškou, hloubkou sedu i sedacím materiálem. O něčem jiném pak bude zahradní lehátko a nábytek, který poslouží spíše k odpočinku. Od nábytku s příliš malými rozměry nemůžete čekat dostatečný komfort, velké rozměry zase mohou být nepraktické.

A záleží také na podlahové krytině, na kterou venkovní nábytek postavíte. V případě dlažby nejsou vhodné drobné nožky, protože mají tendenci zapadat do širších spár. Těžký kovový nábytek se zase bortí na trávníku a může poškodit méně odolnou dřevěnou podlahu.

Nezapomeňte ani na skladování – nemáte-li místa nazbyt, vyberte si nábytek, který budete moct nechat po celý rok venku. Jinak se poohlédněte po kompaktním, skladném a dobře stohovatelném setu. Ideální jsou zahradní sedací soupravy se stoly, u kterých lze demontovat deska.

Základní charakteristika materiálů

Zahradní nábytek se vyrábí z širokého spektra materiálů. Výběr je otázkou vkusu a požadavků. Přesto byste měli vědět, že:

Umělý ratan je velmi odolný a jeho životnost nezkrátí ani pravidelné výkyvy teplot. Dejte si však pozor na kvalitu konkrétního setu. Od nejlevnějších sad ze dřeva nelze čekat, že vydrží tak dlouho jako dražší sortiment. Navíc jsou těžké a špatně se s nimi manipuluje. Nábytek mrzké kvality často vydrží jen dvě až tři sezóny.

Špatnou volbou není ani zahradní nábytek se železnou konstrukcí. Musíte se však poohlédnout po materiálu s kvalitní povrchovou úpravou – jinak hrozí, že bude z konstrukce kapat rez. Nejlepší je hliník, jehož životnost je neomezená.

Dřevěná konstrukce je skvělým řešením pro někoho, kdo vyžaduje dlouholetou životnost a možnost renovace. Mějte však na paměti, že se neobejde bez pravidelné údržby.

Spoustu inpirace najdete na portálu inhaus.cz – velkém porovnáči produktů z mnoha českých e-shopů. Hledání ideálního zahradního nábytku vám usnadní praktické filtrování – stačí nastavit cenu, barevné provedení a styl.

Zahradní architekti – Zahrady Topol

Zajišťujeme návrhy a realizace zahrad na klíč od architektonickému návrhu přes realizaci až po celoroční údržbu.

Nová plastová okna

Potřebujete nová okna na míru? Přesná výroba plastových oken od Oknoplastik vám je zajistí.

Vchodové dveře na míru

Odolné plastové vchodové dveře se skvěle hodí do rodinných domů i moderních bytů. Vsaďte na českou značku Perito!

Atraktivní bydlení v Praze

Vybíráte si nové bydlení? Prohlédněte si připravované novostavby Praha 6 od Finepu.

Když je venku hezky, zajeďte si na hory!

Využijte pěkné počasí a vyberte se na hory. Doporučujeme Vám ty Orlické, pěkné ubytování naleznete na webu ubytování Orlické hory. Pokud Vás láká Šumava, také nebudete litovat nadstandardní ubytování Šumava Vám doporučuje i portál MegaUbytko, kde ubytování naleznete vždy rychle a jednoduše.