Víte, na čem při dřevostavbě nešetřit?

Stavba dřevostavby je poměrně dost specifická záležitost, a pokud nejste z oboru, můžete se spálit při výstavbě svého rodinného domu už při samotném plánování. Poradíme vám, na čem při stavbě levné dřevostavby opravdu nešetřit.

Chcete si postavit rodinný dům a rozhodli jste se pro stavbu dřevostavby? I tato výstavba rodinných domů je řízena přesnými stavebními postupy a použitými materiály, které ve výsledku šetří vaše peníze. Ať už za vytápění nebo následné opravy. Proto je dobré vědět, na co se při výstavbě dřevostavby zaměřit a kde raději neslevovat z financí.

Při stavbě dřevostavby vás ohromí hlavně rychlost vývoje používaných materiálů a technologie, za kterých je stavba prováděna. Tyto aspekty prakticky neumožňují provést jakousi škatulku všeobecného standardu. Nemá proto cenu zaměřovat se na jednotlivé stavební systémy nebo skladbu konstrukce.

Každý proces stavby rodinného domu je postavený na ideálních představách investora. Jde tu hlavně o vysněném bydlení za co nejnižší pořizovací náklady a konečný výsledek, který bude lahodit oku. Především je to finanční stránka, která umožňuje stavebním firmám postavit opravdu luxusní a chytrý dům.

Stavba rodinného domu je záležitostí, která vám zabere hodně času. Při plánování výstavby zvažujte nejen požadovaný půdorys domu, velikost zastavěné plochy a vzhled. Vybírejte také lokalitu, zda je opravdu tím místem, kde chcete trávit své volné chvíle a jestli odpovídá vašim představám. Při výběru pozemku předpokládejte, že v domě budete žít mnoho let. Pro stavbu dřevostavby počítejte se všemi předvídatelnými situacemi, které vás i vaši rodinu během následujících let postihnou a jestli vybraný dům a pozemek bude vždy korespondovat s vaším životem.

Hlavním prvkem dřevostavby, na kterém se rozhodně nevyplatí šetřit, je základní konstrukce. Dnes všechny stavební firmy používají širokou paletu materiálů a technologií v různě velkém cenovém rozpětí. Chcete-li investovat o nového domova rozumně, na konstrukci rozhodně nešetřete.

Vnější izolace u dřevostavby může mít různou šířku. Některý dodavatel doporučuje izolaci kolem 100 mm, jiný doporučuje minimálně 150 mm. Rozdíl v ceně se může přitom rovnat například v jednom spotřebiči! Spotřebič lze později vyměnit, ale investovat do silnější izolace půjde později hůř.

Úspora vidět na první pohled není

Kompromis při hledání optimálního cenového rozpočtu u výstavby rodinného domu je velmi relevantní pojem. Musíte si uvědomit, že vnitřní vybavení, jako jsou podlahy, obklady, kuchyň, dveře apod., se v průběhu užívání amortizuje. To znamená, že je nutná po čase jeho obměna. Základní konstrukce domu tu s vámi bude věčně. Je jasné, že kvalita použitých materiálů u izolace, oken a dveří vidět není, ale obklad ano. Volba nákladnější stavby vám z hlediska dlouhodobého měřítka uspoří peníze za energie. A v budoucnu dnešní "nadstandard" bude v blízké budoucnosti hodnoceno jako klasický "standard".

Publikováno: 27. 03. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Adam