Plánujete stavbu nového domu? Na co je třeba myslet nejdříve?

Bydlet ve vlastním stavení, nejlépe někde na okraji města v blízkosti lesa a přírody, je snem mnoha z nás. Cesta, která k takovému bydlení vede, však není vždy dlážděná a posetá růžemi. Představy a sny jsou krásné, ne vždy však zcela realistické. Proto si svoji představu hned zpočátku pečlivě ujasněte a nevynechejte žádný detail. Jakou lokalitu zvolit? Jaká by měla být velikost domu? Co počet pokojů a dispozice bydlení? Vše se samozřejmě odvíjí také od vašich finančních možností. Podstatnou otázkou tedy zůstává i to, zda máte dostatečný rozpočet. Jen tak totiž můžete plánovat další kroky.

Než koupíte pozemek

Základem je výběr lokality společně s pozemkem, kde chcete své bydlení postavit. Pro začátek ověřte, kdo je skutečným vlastníkem pozemku i to, zda se k němu neváže nějaké věcné břemeno, zástavní právo, předkupní právo nebo nájemní smlouva. To vše může řádně zkomplikovat situaci. Zjistěte také, zda je pozemek opravdu stavební. Tuto skutečnost vyčtete z územního plánu. Stejně tak je důležité zjistit, zda je příjezdová cesta obecní nebo soukromá. Zkontrolujte také, zda obec nedisponuje případným regulativem ohledně nové výstavby. Nespadá pozemek do ochranného či povodňového pásma? Než podepíšete kupní smlouvu, prověřte inženýrské sítě (vodu, plyn, elektřinu, telefon) pokrytí internetu a WiFi. Dobré je také provést rozbor vody, zjistíte tak, jestli je kvalitní či pitná a je zde možné vybudovat vlastní studnu. Prozkoumejte také širší okolí, nenachází se v něm nějaké rušivé elementy? A jaká je místní občanská vybavenost? Mnoho informací se dozvíte také od sousedů, nebojte se je tedy také oslovit.

Váš dům, váš hrad

Po výběru pozemku následuje rozhodnutí o typu příbytku. Toto rozhodnutí není vždy zcela jednoduché, čemuž nepřidává ani fakt, že jsou dnes možnosti takřka neomezené. Toužíte po dřevostavbě nebo klasickém zděném domě? Preferujete přízemní bungalov nebo naopak rodinný dům na patro? Zvolit můžete jedno i druhé. Nejen trendem, ale i obrazem budoucnosti jsou bezpochyby nízkoenergetické domy. Od roku 2020 musí být totiž všechny nové projekty výstavby s téměř nulovou spotřebou energie. Neplánujete-li tedy se stavbou začít v nejbližší době, nízkoenergetická stavba vás nemine.

Sami nebo s pomocí?

Otázkou zůstává, zda zvolit stavbu na klíč či vlastní projekt. Samozřejmě záleží na vašich preferencích. Alternativu představuje i stavba svépomocí, tuto variantu však doporučujeme pouze těm s dostatečnými zkušenostmi z oblasti stavebnictví. Pokud si na stavbu netroufáte sami, je třeba vybrat spolehlivého a kvalifikovaného partnera, jež vám vysněný dům postaví. Při jeho výběru dbejte nejen na reference, certifikáty a třeba i současnou nabídku katalogových domů, ale zjistěte i to, jak dlouho je společnost na trhu a zda s ní nemá zkušenosti někdo z vašeho okolí. Máte-li v této oblasti jasno, na řadu přichází příprava projektové dokumentace a vyřízení stavebního povolení. Pokud vyberete vhodného partnera, jistě vám s těmito, ale i dalšími, kroky ochotně poradí. Tak, už máte i vy jasno o vašem vysněném bydlení?

Publikováno: 04. 05. 2018

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Adam

Tagy: dřevostavby | nízkoenergetické domy