Jak zkombinovat přímé a dekorativní osvětlení v bytě

Máte dostavěný dům, nebo koupený nový byt a začínáte řešit jeho osvětlení, ale nevíte odkud začít? Rozvržení přímého a dekorativního osvětlení v interiéru není žádná velká věda, ale třeba mýt na mysli několik záležitostí, bez kterých se správný návrh neobejde. Nemusíte být žádný bytový architekt, abyste dosáhli kvalitního efektu, který bude nejen praktický, ale i krásný na pohled.

Přímé osvětlení interiéru je základ

Při návrhu byste měli určitě začít přímým osvětlením, které je základem a je třeba pro správné fungování celé domácnosti. Přímé osvětlení budete potřebovat především při pohybu v interiéru, při práci, čtení apod. Projděte si umístění oken a osvětlení navrhujte pokud možno tak, abyste co nejvíce využili denního světla- je zdarma a navíc přináší potěšení a zlepšuje náladu, takže rozhodně stojí za to jej využít v maximální možné míře. Samozřejmě je nutno počítat s tím, že slunce nesvítí celý den a osvětlení plánovat mimo jiné s ohledem na dobu, ve které budete běžně vykonávat běžné denní činnosti. Přímé osvětlení se skládá zpravidla z klasických stropních a nástěnných svítidel, ale také lamp u stolků apod.

Dekorativní osvětlení není životně důležité, ale vykouzlí správnou atmosféru

Při zařizování interiéru ale určitě nezapomeňte také na nepřímé, nebo dekorativní osvětlení. Sice není tak důležité, jak přímé světlo, ale jeho instalace je velmi důležitá, protože vytvoří v bytě tu správnou atmosféru a navíc pomůže s osvětlením tmavých koutů a různých jiných prostor. Ale při výběru dekorativního osvětlení do bytu je velice důležité myslet na jeho správné sladění jak s dalšími kousky osvětlení, tak i s interiérem jako takovým. Snažte se ladit dekorativní světla do jedné barvy, maximálně pak 2 barev s tím, že jedna bude převládat a druhá jí bude sekundovat.

Publikováno: 03. 09. 2017

Kategorie: Bytové dekorace

Autor: Adam

Tagy: dekorativní osvětlení bytu