Dopřejte si trochu přirozeného světla

Vynález žárovky způsobil revoluci, která s sebou bohužel přinesla i několik negativ. Příliš jsme si zvykli na umělé světlo a zanevřeli na to přirozené, které nám dělalo společnost od samotného vzniku lidské společnosti. Nedostatek denního světla přitom způsobuje celou řadu onemocnění jako je řídnutí kostí a prohlubuje deprese. Z umělého osvětlení nás navíc pálí oči a platíme za něj horentní částky. Zdaleka nejhůře jsou na tom lidé, kteří tráví většinu dne v elektricky osvětlené budově. Řešení je přitom velmi snadné. Nazývá se světlovod a lze ho umístit nejen do velkých budov, do kterých se nemůže dostat denní světlo, ale i do rodinných domů.

Poznejte výhody i nevýhody světlovodů...

Světlovod je poměrně jednoduché zařízení, jehož úkolem je přivést denní světlo ze střechy nebo fasády do místnosti bez oken či světlíků. Skládá se z křišťálové kopule, která světlo sbírá směrem do tubusu a nijak neupravuje jeho barevnost a přirozenost. Vnitřek tubusu tvoří reflexní vrstva ze stříbra a oxidu křemíků, která se pyšní obrovskou směrovou odrazivostí a nízkým rozkladem světla. Dokáže ho převést až na vzdálenost 50 m od kopule a měla by vydržet až několik desítek let. V praxi je bohužel využití světlovodů limitováno kvalitou provedení. Některá zařízení trpí nadměrnou kondenzací vody, která způsobuje vytékání vody ze světlovodu a to zejména během zimních měsíců. Kvůli špatného těsnění navíc dochází k úniku tepla nebo naopak přehřívání.

...a vyberte si ty, které netrpí žádnými neduhy.

Chcete-li si i přesto dopřát pořádnou porci denního světla a neřešit problémy, které jsou pro světlovody typické, vsaďte na zařízení od společnosti Lightway. Ta do svých světlovodů montuje inovativní prvek s názvem Blue Performance, díky kterému nedochází k nežádané kondenzaci vody, únikům tepla a přehřívání. Technické specifikace a další důležité informace najdete na webu lightway.cz.

Publikováno: 01. 03. 2013

Kategorie: Interiér

Autor: Adam

Tagy: lightway | přirozené světlo | světlovod | světlovody