Chuť, vůni a vzhled vařeného jídla v kuchyni ovlivňuje i osvětlení

Kuchařský um spolu se zkušenostmi a radami předanými od maminek a babiček se z valné míry podepisují na výsledném jídle, které je v kuchyni uvařeno. Jistě, existují přísady, koření a bylinky, jež dotvářejí především voňavý a chuťový efekt. Ovšem k čemu nám bude výtečná chuť jídla, které vypadá, jak kdyby jej někdo už přežvýkal? Pro získání perfektního barevného vyvážení servírovaných jídel samozřejmě potřebujete jistou dávku fantazie i kuchařské dovednosti, ty je ale potřeba vyladit důležitým činitelem – vhodným osvětlením.

Světlo nad pracovní plochou je důležitější než kuchyňský lustr

Pod pojmem osvětlení kuchyně si mnozí vybaví velký lustr, ze kterého se rovnoměrně line světlo po celé místnosti – kuchyni samotné, případně propojené s jídelnou. Existují bodová světla, jež nám především v členitých prostorách a místnostech větších rozměrů nasměrují pruhy světla na konkrétní pracovní, případně stravovací místa. To je samozřejmé. Ovšem nesmí se zapomínat na pracovní desku, již by měla osvětlovat kuchyňská svítidla tak, aby kuchaři a hospodyňky měli výborně osvětlenou plochu na krájení, vaření, míchání a ochutnávání.

Nezapomeňte prosvětlit profesionální kuchyň, jídla budou lépe vypadat a šmakovat

Svítidla patří do každé domácí kuchyně, nemělo by se zapomínat ani na světla v profesionálních provozech. Velké kuchyňské plochy, kde pracuje více kuchařů, si zaslouží mít jednotlivá kuchyňská svítidla nad každým kouskem pracoviště. Přípravna, kde se loupou brambory, drtí česnek, očišťuje zelenina, má mít svoje kuchyňské osvětlení. Dále prostor, ve kterém kuchaři krájí maso, zeleninu, si zaslouží svoji lampu. Nezapomínejme ani na místa s troubami, hořáky, mikrovlnkami a dalšími spotřebiči. Osvětlení takových prostorů je třeba před konečným servírováním jídel strávníkům a hostům. Bez patřičného osvětlení kuchyně bude jídlo připravováno téměř naslepo, tedy s nevábným efektem.

Publikováno: 30. 09. 2018

Kategorie: Interiér

Autor: Adam